Właściwości kminka

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 24-05-2012 r.

Kapusta kiszona, pieczywo, ćwikła z octem lub baranina. Wspólnym mianownikiem dla tych potraw jest kminek, którym jako przyprawą chętnie posługujemy się w naszej kuchni na co dzień. Spożywanie kminku przynosi wiele korzyści naszemu układowi pokarmowemu i pomaga zwalczać wiele przykrych dolegliwości żołądkowych.

W owocach kminku zwyczajnego znajdują się olejki lotne, które z kolei są źródłem limonenu i karwonu działającego wiatropędnie, łagodzącego kolki, a także wspomagający produkcję mleka u matek karmiących. Ponadto zawierają one związki azotowe, kwasy organiczne, sole mineralne, garbniki, flawonoidy, głównie kwercetyna i kemferol, a także olej tłusty i białka.

Z kolei korzenie mają w sobie wiele witaminy C, olejki eteryczne np. kamforę, a liście – karoten, opóźniający starzenie się skóry.

Kminek, a zwłaszcza jego nasiona, wpływa korzystnie ja funkcjonowanie przede wszystkim układu pokarmowego i usprawnia procesy trawienne. To niezawodny sposób na łagodzenie dolegliwości związanych z wrzodami żołądka i dwunastnicy, a także skuteczny środek na wzdęcia i uczucie pełności żołądka, które pojawia się zwykle po tłustym i obfitym posiłku. Najlepiej pić go w formie naparu, ale można także połączyć go z majerankiem i spożyć pół łyżeczki mieszanki popijając ją wodą.

Dzięki właściwościom przeciwskurczowym kminek zwyczajny przyniesie Ci ulgę w bolesnych kolkach, skurczach żołądka, jelit lub macicy. Skutecznie zwalczysz przy jego pomocy biegunkę, a także nieświeży oddech. Nasiona tej rośliny wykazują działanie wiatropędne, moczopędne oraz wykrztuśne – stanowi jeden ze składników ziołowych lekarstw na zapalenie oskrzeli, gardła lub przy kaszlu i innych infekcjach górnych dróg oddechowych.

Kminek zwyczajny wykazuje również działanie bakteriobójcze, a w formie olejku skutecznie pomoże w walce ze świerzbem.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29658 )
Array ( [docId] => 29658 )