Właściwości kolendry siewnej

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 31-05-2012 r.

Kolendra siewna ze względu na swój intensywny aromat i korzenno-słodkawy posmak często znajduje zastosowanie jako przyprawa, zwłaszcza pod postacią curry, którą kucharze wzmacniają smak kiszonych potraw, jaj, ryb i dziczyzny. Od dawna kolendrę postrzega się jako naturalny afrodyzjak działający pobudzająco na popęd płciowy. Może być też stosowana jako środek wspomagający leczenie niejednej przypadłości.

Głównie wykorzystuje się właściwości zawarte w owocach kolendry, w których znajdziesz przede wszystkim olejek lotny, związki białkowe, a także olej tłusty, garbniki, flawonoidy oraz cenne sole mineralne m.in. fosforan wapnia oraz związki żywicowe. Dzięki tym składnikom kolendra siewna wykazuje właściwości pobudzające wydzielanie soków trawiennych oraz żółci.

Napar z kolendry zalecany jest w celu złagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości pojawiających się w momencie, gdy w przewodzie pokarmowym dochodzi do nadmiernej fermentacji treści pokarmowej m.in. skurczów. Skutecznie hamuje biegunkę oraz wyrównuje poziom flory bakteryjnej jelit.

Aby przygotować leczniczy napar około 20 gram owoców rośliny zalej litrem wrzącej wody i pij pół szklanki przed spożyciem posiłku. W celu osiągnięcia lepszych efektów warto mieszać kolendrę z rumiankiem, anyżem, koprem lub kminkiem.

Napar, herbatka, olejek lub w postaci zmielonej kolendra siewna zadba o lepsze ukrwienie organizmu, przede wszystkim nerek, kończyn, co sprawi, że nie będziesz musiał zmagać się m.in. z uczuciem ciężkości nóg oraz narządów płciowych, co przełoży się na wzrost libido.

Obniża również poziom złego cholesterolu we krwi, co powinny wykorzystać osoby ze zdiagnozowanymi początkami zmian miażdżycowych, a także problemy z sercem. Włączając do swojego menu tę aromatyczną roślinę zmniejszysz podatność organizmu na alergie oraz usprawnisz pracę układu oddechowego np. przy zapaleniu oskrzeli, gdzie ważne jest upłynnianie nagromadzonej w nich wydzieliny.

Jeśli masz problemy z bolesnymi i krwawiącymi hemoroidami nie zwlekaj i sięgnij po kolendrę siewną i stosuj jej odwar do uspokajających nasiadówek. Karmisz piersią, ale narzekasz na skąpe wydzielanie mleka? Kolendra wspomoże laktację.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29662 )
Array ( [docId] => 29662 )