Właściwości kwasu foliowego

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 15-06-2012 r.

W życiu kobiety dwukrotnie przychodzi taki czas, gdzie nieodzownym składnikiem jej diety powinien być kwas foliowy. Mowa tu o okresie ciąży oraz menopauzy. Wówczas należy zadbać o odpowiednią podaż witaminy B9 dostarczając ją pod naturalną postacią, czyli głównie w warzywach, jak i odpowiednich preparatach.

Kwas foliowy a ciąża

Witamina B9 wpływa na wzrost oraz rozwój organizmu, stąd dostarczanie go od pierwszych tygodni ciąży ma istotny wpływ na prawidłowe kształtowanie się mózgu, rdzenia kręgowego oraz układu nerwowego u rozwijającego się płodu. Brak kwasu foliowego w diecie kobiety spodziewającej się dziecka od początkowej fazy ciąży znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u przyszłego potomka.

Zapobiegawczo można zacząć przyjmować witaminę B9 już w okresie planowania ciąży, w momencie zwiększenia się szans na zapłodnienie, a nawet, gdy nie myśli się jeszcze o dziecku, gdyż w większości przypadków kobiety dowiadują się o swoim stanie w 4 a nawet 6 tygodniu ciąży, kiedy mózg i rdzeń zdążył się już wykształcić.

Wskazane jest dostarczanie organizmowi dawki wielkości 0,4 miligramów kwasu na dzień, a w przypadku stosowania środków antykoncepcyjnych 0,6-0,8 mg/dzień.

Kwas foliowy na dobry nastrój

Kwas foliowy wspomaga procesy metaboliczne, syntezę aminokwasów m.in. puryn oraz produkcję krwinek czerwonych (erytrocytów). Pobudza również wydzielanie tzw. hormonu szczęścia, czyli serotoniny, która nie tylko pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie, ale też ukoi nadszarpnięte nerwy i poprawi jakość snu.

Z drugiej strony wspomaga produkcję noradrenaliny, która sprawia, że masz więcej energii i zapału do pracy. Zawarte w kwasie foliany stabilizują funkcjonowanie układu nerwowego, działają antydepresyjnie, co ma znaczenie np. w menopauzie. Ponadto łykając kwas zmniejszasz ryzyko miażdżycy oraz chorób układu sercowo-naczyniowego.

Kwas foliowy najlepiej dostarczać w naturalnych produktach pod postacią owoców zawierających dużo witaminy C np. pomarańczy, a także ciemnozielonych warzyw np. brukselki, brokuły, kapusty, natki pietruszki, szpinaku, roślin strączkowych oraz pomidorów. Znajdziesz go również w wątróbce i żółtkach jaj.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29677 )
Array ( [docId] => 29677 )