Właściwości lipy

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 04-06-2012 r.

W walce z przeziębieniem czy gorączką warto sięgnąć po sprawdzone przez medyków ludowych naturalne specyfiki. Jednym z niezastąpionych lekarstw roślinnych jest lipa, która pod wieloma względami przyniesie korzyści Twojemu organizmowi.

Właściwości lipy

W ziołolecznictwie wykorzystuje się przede wszystkim kwiatostany lipy z dwóch gatunków szerokolistnego oraz drobnolistnego, które są bogatym źródłem związków czynnych. Przede wszystkim zawierają one flawonoidy, czyli naturalne antyoksydanty, garbniki, olejki eteryczne, kwasy organiczne, kwas askorbinowy, pektyny, związki śluzowe oraz sole mineralne. Głównie dzięki flawonoidom ma właściwości napotne, co doskonale sprawdza się przy przeziębieniach i zbijaniu wysokiej gorączki.

Dzięki pozostałym składnikom skutecznie przeciwdziała infekcjom, ochraniając błony śluzowe dróg oddechowych. Ponadto olejki eteryczne nadają jej działanie dezynfekujące.

Napar w lipy

W chorobach górnych dróg oddechowych stosuje się przede wszystkim napar z kwiatów miododajnego drzewa, wzbogacony kwiatostanem czarnego bzu, rumianku lub nagietka. Doskonałym uzupełnieniem oraz dodatkowym czynnikiem napotnym jest sok z malin. Najlepiej sprawdza się przy grypie, przeziębieniu, anginie, kaszlu, wysokiej gorączce oraz jako środek wykrztuśny przy zapaleniach gardła, krtani oraz oskrzeli. Ziółka działają również moczopędnie, dlatego zaleca się ich picie przy problemach z pęcherzem oraz nerkami.

Picie lipowej herbatki wskazane jest w stanach napięcia nerwowego, bezsenności oraz chronicznego zmęczenia. Przyniesie ulgę w wymiotach spowodowanych stresem. Uspokajająco wpływa też kąpiel z dodatkiem olejku lub suszu z lipy. Napar z lipy można stosować również zewnętrznie do płukania jamy ustnej czy gardła oraz przemywania skóry z tendencją do przebarwień i wyprysków.

W medycynie ludowej wykorzystywany jest także drewno lipy, w postaci węgla, który zalecany jest przy biegunkach, zatruciach czy niestrawnościach.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29666 )
Array ( [docId] => 29666 )