Właściwości lubczyka

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 15-06-2012 r.

Lubczyk jest nam znany przede wszystkim jako przyprawa, która dodana do potrawy ma zwiększyć nasze szanse na powodzenie u płci przeciwnej. Jak się okazuje ten afrodyzjak oprócz właściwości pobudzających popęd płciowy to skuteczny lek na wiele codziennych dolegliwości.

Lubczyk na problemy z układem moczowym i układem trawiennym

Najwięcej dobroczynnego i leczniczego działania na Twój organizm ma korzeń lubczyka. Dzięki właściwościom rozluźniającym mięśnie m.in. jelitowe skutecznie pomaga uporać się z takimi dolegliwościami układu trawiennego, jak niestrawność, bóle brzucha czy wzdęcia. Pobudza także wydzielanie żółci, a w związku z tym jest dobrym rozwiązaniem przy braku apetytu. Zalecany jest również przy schorzeniach ze strony dróg moczowych np. skazie moczanowej czy problemami z pęcherzem, gdyż wykazuje on działanie moczopędne.

Warto, abyś się nim zainteresował, jeśli cierpisz na częste kolki, bóle gardła lub zmagasz się z czyrakami, żółtaczką czy kamieniami w nerkach. Przyniesie również ulgę przy migrenach i bólach reumatycznych. W przypadku przeziębień, nieżytów górnych dróg oddechowych czy kaszlu kup syrop z jego dodatkiem.

Kobiety powinny spożywać lubczyk w przypadku zmagania się z ostrymi bólami towarzyszącymi menstruacji, gdyż lubczyk działa rozkurczowo. Zalecany jest również osobom rzucającym palenie papierosów.

Szkodliwe działanie lubczyka

O ile właściwości rozkurczowe lubczyka pomagają znieść kobietom comiesięczne trudne dni, o tyle z tego samego powodu nie jest on wskazany dla tych pań, które spodziewają się dziecka. Jego nadmierne przyjmowanie podczas ciąży może przyczynić się do poronienia. Unikaj lubczyka jeśli cierpisz na ostre stany zapalne związane z chorobą miąższu nerek i w przypadkach upośledzonej pracy nerek. Niewskazane jest równie picie z niego odwarów przy obrzękach kończyn, będących następstwem niewydolności serca lub nerek.

 

Stosując napar z korzenia lubczyka obowiązkowo musisz zadbać o picie dużej ilości płynów, głównie wody. Inną wadą tej rośliny jest fakt, że u niektórych osób może przyczynić się do fotodermatozy, czyli wysypki, która pojawia się w momencie, gdy po zjedzeniu potrawy z dodatkiem lubczyku wyjdziesz na słońce.

Lubczyk pobudza także ukrwienie narządów płciowych, co pozwala pobudzić popęd płciowy.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29678 )
Array ( [docId] => 29678 )