Właściwości oleju rzepakowego

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 27-04-2012 r.

Na zimno olej rzepakowy powinien stać się nieodzownym składnikiem sałatek czy też domowej roboty majonezu. Na ciepło warto go wykorzystywać do smażenia czy pieczenia, gdyż szybko ocieka z powierzchni produktu, co sprawia, że zawierają one mniej tłuszczu. Olej rzepakowy powinien na stałe zagościć w Twojej kuchni, bo dzięki niemu wzmocnisz swoje serce i naczynia krwionośne.

Olej rzepakowy pozyskiwany jest z rzepaku, który zyskał miano oliwki północy, gdyż bogactwo niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) sprawia, że jest on zdrowszy od samej oliwy z oliwek. Określenie to zawdzięcza również dużej ilości oleju do linolenowego, którego zwykle brakuje w naszej codziennej diecie. Ponadto w oleju rzepakowym znajdują się witaminy A, E, D3 i K, które są rozpuszczalne w tłuszczach.

Dodanie go do sosów sałatkowych, sałatek, majonezu czy surówek hamuje uwalnianie się pod wpływem światła i powietrza drogocennych witamin A, C, D, K oraz beta-karotenu, a jednocześnie usprawnia ich wchłanianie.

Najważniejszym obszarem działania oleju tłoczonego z rzepaku jest przeciwdziałanie chorobom serca oraz układu krążenia, przede wszystkim miażdżycy. Dzieje się tak, ponieważ zawarte w nim kwasy tłuszczowe omega-3 pozwalają znacząco obniżyć poziom złego cholesterolu (LDL) we krwi poprzez nasilenie jego wydalania. Wpływa to również na przyspieszenie przemiany materii, a w konsekwencji hamuje odkładanie się tkanki tłuszczowej. Olej rzepakowy wykazuje także właściwości przeciwzapalne, dlatego zalecany jest osobom zmagającym się z zapaleniami stawów.

 

Za stosowaniem oleju rzepakowym przemawia również fakt, że zawiera on najmniej szkodliwych dla Twojego zdrowia tłuszczy nasyconych. W porównaniu do oleju sojowego, który ma ich około 15 procent, w oleju z rzepaku znajdziesz ich o połowę mniej.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29601 )
Array ( [docId] => 29601 )

Array ( [docId] => 29601 )