Właściwości rumianku

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 31-05-2012 r.

Wielu z nas rumianek poznało już w okresie niemowlęcym i bardzo wczesnego dzieciństwa, gdy mama dawała nam do picia herbatę z rumianku w celu złagodzenia bolesnych i uciążliwych kolek. Rumianek działa dobroczynnie również na wiele innych dolegliwości i chorób niezależnie od naszego wieku.

Rumianek wykorzystuje się jako napar z suszonych koszyczków rośliny, który może posłużyć do płukania, kąpieli leczniczych lub kosmetycznych, a także robienia okładów. Przy zaburzeniach trawienia najlepiej pić nalewkę z rumianku, którą w formie rozcieńczonej z wodą można też wykorzystać do płukania ust oraz gardła.

Kolejnym sposobem wykorzystania leczniczych właściwości rumianku jest komponowanie z jego dodatkiem mieszanek ziołowych. Łącząc go z szałwią, liśćmi babki, szałwii, mięty oraz orzecha włoskiego uzyskasz preparat o mocnym działaniu przeciwbakteryjnym, natomiast dodając do niego kwiat kasztanowca, nagietka, krwawnika oraz dziurawca otrzymasz mieszankę przeciwzapalną i rozkurczową.

Zbawienny wpływ na Twój organizm będą miały rumiankowe kąpiele, które wymagają specjalnego przygotowania. Zaparz 100-150 gram ziół w 5 litrach wody, następnie przecedź i wlej do wanny i weź 20-30 minutową kąpiel w temperaturze 38 stopni Celsjusza. W formie inhalacji pomoże w leczeniu astmy, zapaleń jamy ustnej i gardła, anginy, katarze, zapaleniu oskrzeli oraz zatok.

Rumianek powinien na stałe zagościć w apteczce osób zmagających się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego np. nieżyty jelit lub żołądka, zaburzenia funkcjonowania żołądka wywołane np. przyjmowaniem zbyt silnych lekarstw, zaburzenia trawienia lub brak apetytu, nieprawidłowa praca przewodu pokarmowego.

 

Dzięki właściwościom regulującym pracę jelit, rumianek wspomaga leczenie biegunek, jak i zatwardzeń. Łagodzi też bóle brzucha wywołane stresem, nerwowością i napięciem. Przyniesie także ulgę przy problemach żołądkowych w początkowym okresie ciąży, zwłaszcza w mdłościach i wielu innych kobiecych dolegliwościach np. bólach miesiączkowych, menopauzie, przedmiesiączkowych bólach głowy i migrenach. Uspokoi także system nerwowy, powodując rozluźnienie napiętych mięśni.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29659 )
Array ( [docId] => 29659 )