Właściwości skrzypu polnego

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 06-06-2012 r.

Wielu z nas sięga po preparaty zawierające wyciąg ze skrzypu polnego w momencie pojawienia się problemów z nadmiernym wypadaniem włosów, ich łamliwością, jak również problemami z paznokciami i skórą. Skrzyp polny pomoże w leczeniu przypadłości układu moczowego czy układu trawiennego.

Główny składnik skrzypu polnego to łatwo rozpuszczalna w wodzie krzemionka, która wspomaga budowę kości, a także pełni rolę regulatora składu moczu. Odpowiada również za pobudzanie w organizmie takich procesów, jak szybsze gojenie się i zabliźnianie ran, głównie pooperacyjnych lub wywołanych zranieniami czy otarciami. Od dawien dawna stosuje się go w leczeniu gruźlicy. Dobroczynnie wpływa także na błony śluzowe, naczynia krwionośnie, skórę, a także włosy i paznokcie przede wszystkim zmniejszając ich łamliwość czy rozdwajanie.

Stosuje się go jako środek zapobiegawczy w leczeniu początkowych stanów miażdżycy, stanów zapalnych i infekcjach dróg moczowych czy kamienia w układzie moczowym, a także chorobach serca i wątroby. Właściwości moczopędne skrzypu polnego sprawiają, że skutecznie wspomaga leczenie prostaty. Kobietom mającym problemy z oddawaniem moczu zaleca się stosowanie nasiadówek z tej rośliny. Oprócz krzemu skrzyp polny ma w sobie moc soli mineralnych, flawonów, saponiny oraz kwasów organicznych.

 

Ekstrakty ze skrzypu polnego zyskują coraz większą popularność w leczeniu nadwagi i otyłości. Nie tylko działa on moczopędnie, ale także oczyszczająco, co dodatkowo wspomaga naturalny detoks organizmu. Ponadto doskonale wpływa na przemianę materii, przyspiesza ją, a co za tym idzie pozwala skuteczniej spalać tkankę tłuszczową.

Głównie używa się odwarów ze skrzypu, które można przygotować w domu. Do 250 ml wody dodaj 1 łyżeczkę rośliny i gotuj przez około 5 minut. Przecedź odwar i pij 2-3 razy w ciągu dnia po pół szklanki. Z kolei dodając do 250 ml wrzątku łyżkę skrzypu i trzymając mieszankę kwadrans pod przykryciem otrzymasz napar o działaniu moczopędnym. Aby utrzymać prawidłową wagę wskazana jest suplementacja skrzypem w postaci tabletek.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28330 )
Array ( [docId] => 28330 )