Właściwości witaminy B6

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 24-05-2012 r.

Dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, że niedobór witaminy B6 może wiązać się z poważnymi zaburzeniami funkcjonowania naszego organizmu, szczególnie jeśli chodzi o pracę mózgu oraz układu nerwowego. Mało jednak kto wie, że nadmierne spożycie produktów zawierających witaminę B6 może poważnie zaburzyć wiele funkcji życiowych.

Witamina B6, należąca do kompleksu witamin z grupy B, w odniesieniu do której przez wiele lat stosowano zamienną nazwę pirydoksyną, tak naprawdę oprócz tego związku chemicznego zawiera jeszcze pirydoksal i pirydoksaminę. Ze względu na znajdujące się w niej koenzymy, odpowiada za przebieg większości kluczowych reakcji biochemicznych zachodzących w Twoim organizmie. Rozpuszcza się w wodzie, a jej syntezą zajmują się m.in. drobnoustroje żyjące w przewodzie pokarmowym.

Ponadto witaminę B6 należy dostarczać w formie naturalnej. Najwięcej znajdziesz jej w otrębach i zarodkach pszennych, drobiu, wieprzowej i wołowej wątrobie, makreli, łososiu, soi oraz kaszy gryczanej. Spore jej dawki zawiera mleko i jego przetwory, chleb pszenny, banan, brązowy ryż, czarna porzeczka, truskawki, morele, jaja, kapusta biała i mintaj.

Podstawowe zadania witaminy B6 to udział w trawieniu białek, węglowodanów i tłuszczów, wspomaganie prawidłowej pracy układu nerwowego, a także wzmacnianie układu immunologicznego poprzez pomoc w wytwarzaniu przeciwciał. Stanowi niezbędny element syntezy hemoglobiny odpowiedzialnej za produkcję czerwonych krwinek. W momencie, kiedy w Twoim organizmie jest jej za mało, czyli występuje hipowitaminoza jesteś narażony na tworzenie się stanów zapalnych skóry, stajesz się apatyczny, cierpisz na bezsenność, nadwrażliwość, a ciałem często wstrząsają drgawki. Możesz tez popaść w depresję.

 

Z kolei jej nadmiar może prowadzić do braku koordynacji mięśni, zwyrodnień tkanki nerwowej, sprzyja osłabieniu mięśni, powoduje, że Twój chód jest niepewny, a w kończynach pojawia się uczucie mrowienia.

Ponadto hiperwitaminoza witaminy B6 może prowadzić uzależnienia porównywanego nawet do uzależnień od heroiny.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29653 )
Array ( [docId] => 29653 )