Właściwości witaminy PP

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 24-05-2012 r.

W ostatnim czasie zaobserwowałeś u siebie kilka niepokojących objawów w postaci wysypki na skórze w miejscach, gdzie jest odsłonięta oraz zaczerwienionego języka? Często wymiotujesz, chodzisz ciągle zmęczony i masz problemy z pamięcią? Prawdopodobnie cierpisz na niedobór witaminy PP, powodujący chorobę zwana pelagrą. Sprawdź, dlaczego warto zadbać o odpowiednią ilość witaminy PP w organizmie.

Choć powszechnie określa się witaminę PP, znaną bardziej jako niacyna, mniej jako witamina B3, właśnie mianem witaminy to nie jest nią w stu procentach. To zestaw kwasu nikotynowego i nikotynamid oraz ich pochodnych powstające w ludzkim organizmie podczas syntezy, w której biorą udział witaminy B1, B2 i B6 pochodzące z tryptofanu (aminokwas).

Ponieważ nasz organizm sam jej nie wytwarza należy ją dostarczać w postaci naturalnej np. brokuł, ziemniaków, pełnoziarnistych produktów zbożowych, roślin strączkowych, bananów, melona, awokado, wątróbki, suszonych owoców, drobiu oraz produktów mlecznych. Zalecana minimalna dzienna dawka niacyny dla mężczyzn wynosi 16 mg, kobiet - 14 mg, kobiet ciężarnych – 18 mg, a matek karmiących piersią – 17 mg.

Witamina PP odpowiada w ludzkim organizmie za spalanie białek, węglowodanów i tłuszczów oraz utrzymanie niskiego poziomu złego cholesterolu LDL we krwi. Pomaga regulować pracę przewodu pokarmowego, trzustki oraz wątroby. Potrzebna jest do właściwego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego.

Wykazuje również działanie antydepresyjne. Dzięki niej Twój organizm produkuje odpowiednie ilości czerwonych krwinek, a Twoje ciśnienie pozostaje w normie. Warto utrzymywać odpowiedni poziom niacyny w organizmie, gdyż działa ona jak detoks, co przekłada się na ładny wygląd skóry, włosów i paznokci.

Niedobór witaminy B3 wywołuje bezsenność, częste bóle głowy, problemy z zapamiętywaniem, a także sprawia, że łatwiej wpadamy w złość. Pojawia się również nadwrażliwość na światło.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29654 )
Array ( [docId] => 29654 )