Właściwości żeń-szenia

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 10-05-2012 r.

Chińczycy poznali lecznicze właściwości żeń-szenia ponad 4 tysiące lat temu. Gotowi byli zapłacić za niego tyle gram złota, ile ważyła dana roślina. Współczesna medycyna potwierdza korzyści płynące ze wzbogacenia codziennej diety żen-szeniem, zarówno w postaci naturalnej, jak i preparatów.

Nazwa rośliny wywodzi się od połączenia dwóch chińskich słow Panax ginseng z czego panax to mityczny środek na wszelakiego typu dolegliwości, natomiast ginseng oznacza „korzeń-człowiek”, „ludzki korzeń”, „podobny do człowieka”. Istotnie kształt korzenia tej rośliny przypomina ludzką postać. Europejczycy poznali go około 1610 roku, kiedy to na Stary Kontynent kupcy holenderscy przywieźli żeń-szeń z Japonii.

Obecnie rośnie głównie w Chinach, Korei Północnej, na wyspach archipelagu Japońskiego oraz na Syberii. Roślina ta pozyskiwana jest z średnio pięcioletnich upraw. Zbiory odbywają jesienią. W procesie suszenia parą wodną otrzymywane są dwie odmiany żeń-szenia – czerwoną (temperatura ok. 130 stopni Celsjusza) oraz białą (temperatura 100 stopni Celsjusza).

Dzięki zawartości ginsenozydom z jednej strony żeń-szeń działa uspokajająco, z drugiej pobudza. Składniki te aktywizują również komórki obronne organizmu poprawiając kondycję układu immunologicznego. Natomiast adaptogen zwiększa możliwości szybkiego odnalezienia się organizmu w zmiennych warunkach środowiskowych.

Sięganie po korzeń żeń-szenia, jak i preparaty zawierające wyciąg z tej rośliny wskazane jest przede wszystkim osobom, które bardzo intensywnie pracują zarówno fizycznie, jak i psychicznie, uczniom w okresach szczególnego natężenia nauki. Przeciwdziała on przemęczeniu i nadmiernej senności, podnosi odporność na stres, poprawia koncentrację i zapamiętywanie oraz dodaje energii.

Ponadto roślina o ludzkich kształtach obniża poziom cukru we krwi, co ma niebagatelne znaczenie dla cukrzyków, działa przeciwmiażdżycowo, przeciwnowotworowo, chroni serce, żołądek i jelita oraz wspomaga leczenie niedokrwistości.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29621 )
Array ( [docId] => 29621 )