Zalety chromu

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 03-05-2012 r.

Chodzisz poirytowany, ciągle chce Ci się spać, a do tego masz nieodpartą chęć podniesienia sobie poziomu cukru we krwi za pomocą czegoś słodkiego? Prawdopodobnie Twojemu organizmowi brakuje chromu.

Pierwiastek o nazwie chrom

Chrom jest pierwiastkiem chemicznym, którego istnienie odkrył w 1797 roku Louis Nicolas Vauquelin, naukowiec z Francji. Nazwa tego mikroelementu pochodzi od greckiego wyrazu chroma oznaczającego kolor i odnosi się do właściwości pierwiastka, jaką jest zmiana zabarwienia w zależności od stopnia utleniania. W przyrodzie występuje głównie w postaci chromitu.

Ludzki organizm zawiera go niewiele, bo około 6 g. Poziom ten podniesiesz uzupełniając dietę o drożdże, gotowaną wołowinę, jabłka, jajka, brokuły, ryby oraz pełnoziarniste pieczywo.

Korzyści z zażywania chromu

Chrom jest bardzo popularnym suplementem diety wśród osób walczących z nadprogramowymi kilogramami. „Odchudzające” właściwości tego pierwiastka biorą się stąd, że pobudza on wydzielanie przez wątrobę insuliny, a tym samym zapobiega hipoglikemii, czyli spadkowi stężenia cukru we krwi. Dzięki temu unikniesz napadów wilczego apetytu, zwłaszcza na słodycze. Jednocześnie bierze udział w przemianach węglowodanów i ogranicza odkładanie się tkanki tłuszczowej.

Chrom przeciwdziała również miażdżycy, drętwieniu rąk i nóg, zmęczeniu, bólom głowy oraz wzrostowi poziomu cholesterolu. Zaleca się go zwłaszcza osobom aktywnym, stosującym dietę odchudzającą oraz borykającym się z dolegliwościami ze strony nerek oraz układu pokarmowego.

Decydując się na dostarczanie chromu w postaci tabletek pamiętaj o stosowaniu go zgodnie z zaleceniami producenta, ponieważ nadmiar tego pierwiastka może być szkodliwy. Przyjmuje się, że najbezpieczniejsze są dawki chromu wynoszące od 50-200 mg na dzień.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29608 )
Array ( [docId] => 29608 )

Array ( [docId] => 29608 )