Założenia diety bezwęglowodanowej

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 22-04-2012 r.

Zależy Ci na trwałej utracie nadwagi i masz na tyle samodyscypliny, że jesteś w stanie wykluczyć na kilka tygodni ze swojego menu węglowodany? Warto, abyś wypróbował dietę bezwęglowodanową. Chudnięcie przebiega powoli przez co pozwala uniknąć efektu jo-jo.

Po wyeliminowaniu z codziennego jadłospisu węglowodanów i jednoczesnym zwiększeniu ilości spożywanego tłuszczu i białka po dłuższym okresie czasu zachodzi w organizmie ketoza. Początki tego procesu sięgają momentu, gdy w organizmie zaczyna brakować cukrów prostych i złożonych, dlatego rozpoczyna on czerpanie energii z zapasów zgromadzonego na „czarną godzinę” tłuszczu. Efekt? Twoja przemiana materii przyśpiesza, a Ty chudniesz, choć nie musisz skrupulatnie liczyć kalorii czy ograniczać ilości posiłków przyjmowanych w ciągu dnia.

Podstawowym założeniem diety bez węglowodanów jest spożywanie 5 posiłków dziennie w równych odstępach czasu. Nie musisz ograniczać jedzenia tłuszczów zwierzęcych, jednak pamiętaj o zdrowym rozsądku i przede wszystkim wybieraj chude mięso z kurczaka, królika oraz indyka. Ponadto 2-3 razy w tygodniu na Twoim talerzu powinna gościć ryba, najlepiej tuńczyk, pstrąg, łosoś lub dorsz w formie gotowanej na parze lub grillowanej. Zadbaj również o odpowiednią podaż tłuszczów roślinnych.

Sięgaj po oliwę z oliwek, olej lniany oraz sojowy, sporadycznie po masło i margarynę. Pij mleko i kefir, unikaj jogurtów, zwłaszcza owocowych. Nie zapominaj o warzywach, surowych oraz gotowanych na parze. W Twoim menu powinna znaleźć się zwłaszcza zielona sałata, pietruszka, szparagi, szpinak, warzywa kapustne, pomidory, dynia, ogórek i cukinia. W małych ilościach możesz jeść maliny, jagody i truskawki.

Dieta bezwęglowodanowa jest niewskazana dla osób uczących się oraz piastujących stanowiska wymagające wytężonej pracy umysłowej, gdyż może powodować zaburzenia sprawnego funkcjonowania mózgu, który energię czerpie z glukozy, wytwarzanej z węglowodanów. Brak tego składnika odżywczego powoduje pobieranie energii przez mózg ze związków ketonowych, które pokrywają jedynie 70 procent zapotrzebowania energetycznego tego organu. W efekcie trudniej jest się skoncentrować, pracować lub uczyć się.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29588 )
Array ( [docId] => 29588 )