Czym różni się woda kokosowa od mleczka kokosowego

Autor: Omelczuk Maria
Data: 18-06-2012 r.

Palma kokosowa to prawdziwie rajska roślina, o której - podobnie jak o drzewie oliwnym - mówi się, że jest najbardziej uniwersalnym darem natury jaki mógł zrodzić się na tym padole. Prawda jest taka, że jeśli zostalibyśmy wyrzuceni na bezludną wyspę, na której rosłyby tylko same palmy kokosowe, zapewniłyby nam one wszelkie niezbędne do egzystencji składniki i produkty.

Wiele osób często myli ją z mleczkiem kokosowym, a różnica jest przecież kolosalna! Ten zwany inaczej sokiem kokosowym płyn jest prawie przezroczysty i o wiele mniej kaloryczny - jego 100 ml zawiera tylko 19 kcal, podczas gdy mleczko ma ich aż około 200!

Tworzy się on we wnętrzu młodych kokosów, o gładkiej, jeszcze zielonej skórce. Prawdziwą sztuką jest wybór orzecha we właściwym stadium dojrzewania – optymalny przedział to od 5 do 7 miesięcy, gdyż młodsze owoce są zbyt gorzkie i ubogie w substancje odżywcze, natomiast w przypadku starszych woda kokosowa zaczyna się już stopniowo zmieniać w mleczko. Gęstsza i bogata w tłuszcze, osadza się na wewnętrznych ściankach orzecha, tworząc biały miąższ, z którego otrzymuje się potem wiórki kokosowe.

Nie ma żadnych przeciwwskazań w jej stosowaniu! Doskonale nawilża wszystkie komórki i zapobiega powstawaniu zmarszczek. Ponadto jest doskonałą skarbnicą soli mineralnych, zwłaszcza sodu i potasu, dlatego warto zastępować nią pełne sztucznych barwników, aromatów i konserwantów napoje izotoniczne, które spożywamy po wysiłku fizycznym w celu regeneracji mięśni i uzupełnienia poziomu elektrolitów.

Inne zalety tego dobroczynnego eliksiru? Przynosi ukojenie, neutralizuje wolne rodniki (przeciwutleniacz), uzupełnia minerały w organizmie, ma działania przeciwzapalne, moczopędne i przeciwartretyczne. Oprócz tego pomaga przy nadwrażliwości pokarmowej, przeciwdziała gorączce, robakom i drobnoustrojom oraz stymuluje apetyt.

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28424 )
Array ( [docId] => 28424 )