Caipirinha i jej wariacje

Kategoria: Kuchnie świata
Autor: Kręglicka Olga
Data: 23-07-2012 r.

Caipirinha - narodowy drink Brazylijczyków - staje się coraz bardziej popularny w Polsce. W Brazylii natomiast coraz częściej pojawiają się owocowe wariacje tego orzeźwiającego koktajlu.

Caipirinha jest zdrobnieniem od portugalskiego słowa caipira oznaczającym osobę wywodzącą się ze wsi. W Brazylii jednak określenie to jest bardziej związane z nazwą drinka. Bazą do caipirinhi jest cachaça - napój alkoholowy produkowany z fermentowanego soku trzcinowego.

Dodatkowo potrzebujemy do jej przyrządzenia limonkę, brązowy cukier oraz kruszony lód. Na jedną porcję tniemy na ćwiartki połówkę limonki, wrzucamy do niskiej szklanki, zasypujemy dwiema łyżeczkami cukru i ugniatamy. Następnie dosypujemy kruszony lód i zalewamy 50 ml cachaçy. Przed podaniem musimy wszystko dobrze wymieszać.

Brazylia słynie z egzotycznych owoców i dziwne byłoby, gdyby jej mieszkańcy nie wykorzystali ich w swoich koktajlach. Zamiast limonek w caipirinhi używają truskawek, marakuji, ananasa, mango - tak powstają caipifruta. Ja osobiście najbardziej upodobałam sobie wariant z kiwi - tzw. kiwirinha. Warto też zaznaczyć, że do niektórych wersji tego koktajlu nie potrzeba używać aż tyle cukru ze względu na wystarczającą słodycz samych owoców.

Te brazylijskie drinki można urozmaicać modyfikując nie tylko bazę owocową, ale również wykorzystywany alkohol. W ten sposób powstały: caipiroshka z wódką, sakerinha z sake, czy caipirItaly z campari.

Przepis na kiwirinha

  • kiwi
  • łyżeczka cukru
  • 50 ml cachaçy
  • kruszony lód

Kiwi przekroić na pół i poćwiartować, zasypać cukrem i ugnieść. Dosypać kruszonego lodu, zalać cachaçą i wymieszać.

Kręglicka Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28461 )
Array ( [docId] => 28461 )