Cynamon, kardamon - przyprawy hinduskiej kuchni

Kategoria: Kuchnie świata
Autor: Omelczuk Maria
Data: 12-04-2012 r.

Od dawien dawna liczni handlarze i wędrowcy przemierzali Półwysep Indyjski w poszukiwaniu klejnotów, o których mowa była w starożytnych hinduskich manuskryptach. Szybko jednak zrozumieli, że najcenniejszymi rarytasami tych rejonów wcale nie są indyjskie diamenty, lecz aromatyczne przyprawy i korzenie, na handlu którymi wyrosła w dobie odkryć geograficznych potęga wielu europejskich państw.

Anyżek (Sounf) – ma jasnozielone nasiona o słodkim, orzeźwiającym aromacie, które żuje się po posiłku niczym gumę lub pastylki odświeżające. Poza tym usprawnia trawienie i reguluje miesiączkę.

Asafetyda (Hing) – ta gumożywica o żółto-brązowym kolorze ma bardzo intensywny zapach; powinna być zatem dodawana do potraw w naprawdę małych ilościach. Oczyszcza jelita, zabija pasożyty i robaki wewnątrzustrojowe.

Cynamon (Dalchini) – reguluje obieg krwi, funkcje aparatu trawiennego, oddechowego oraz nerek. Jego ekstrakt stosuje się w przemyśle farmaceutycznym do produkcji środków wykrztuśnych, przeciwbólowych oraz detoksykujących.

Goździki (Loung) – jego właściwości wspomagające popęd płciowy znano od tysiącleci. Nie był on jednak jedynie afrodyzjakiem; ma także zbawienny wpływ na trawienie i leczenie przeziębienia. Poza tym olejek goździkowy aplikowany w przypadku bólu zęba jest doskonały!

Imbir (Adrak) – przede wszystkim jest znany sportowcom, gdyż często wchodzi w skład różnych (naturalnych!) specyfików zwalczających zmęczenie i stymulujących organizm do długotrwałego wysiłku. Oprócz tego uwalnia nas od bólu głowy, brzucha, serca i hemoroidów. Szczypta suszonego imbiru w postaci proszku (sounth) jest zwyczajowo wsypywana do typowej, parzonej na sposób hinduski herbaty.

 

Kardamon (Ilaichi) – ma korzystny wpływ na samopoczucie, gdyż uaktywnia wydzielanie endorfin. Normuje produkcję kwasów żołądkowych, a także jest znany jako znakomity środek przeciwkaszlowy i przeciwwymiotny. Kardamon występuje w 3 odmianach: pierwsza jest duża, ciemnobrązowa, bardzo intensywna w smaku i zapachu; stosuje się ją zaś głównie do przyprawiania pilawu (jest to typowo azjatycki sposób przyrządzania ryżu, który polega najpierw na jego podsmażeniu, a następnie na gotowaniu w wodzie bądź bulionie). Dwa pozostałe rodzaje kardamonu - mniejsze i jaśniejsze, często wręcz o zielonej barwie – używane są do deserów.

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28435 )
Array ( [docId] => 28435 )