Jak gotować po tajsku

Kategoria: Kuchnie świata
Autor: Omelczuk Maria
Data: 18-06-2012 r.

Jedzenie w Tajlandii jest przepyszne, jednak zwyczajowo panuje dość niesprawiedliwa opinia, że nie da się odtworzyć tych znakomitych, egzotycznych potraw na naszym rodzimym zachodzie. Dzieje się tak z powodu częstego braku lokalnych, tajskich produktów na naszym rynku.

Na szczęście ostatnio dużo sklepów czy supermarketów oferuje te rzadkie towary, a ich ceny – dzięki coraz większej konkurencji - nie szokują tak bardzo. Poznaj najważniejsze składniki i produkty niezbędne, jeśli chcesz zgłębić sztukę kulinarną Tajlandii.

Galangal (albo galanga) - jest to korzeń bardzo podobny do imbiru. Jednak jego smak jest łagodniejszy, a zapach nie szczypie aż tak bardzo w nosie. Nadaje lekką pikanterię zupom i gulaszom curry.

Bazylia – mało kto wie, że to popularne w kuchni śródziemnomorskiej ziele pochodzi z Indii. Jakże ubogie byłyby bez niego kulinaria Azji Południowo-Wschodniej! Tajowie drobno kroją jej listki i wrzucają je do curry.

Nam pla – bardzo esencjonalny sos o intensywnym aromacie, trudnym do zniesienia dla niezaprawionych kucharzy. Robi się go z ryb lub owoców morza i sprzedaje w małych buteleczkach jako koncentrat.

Mleczko kokosowe – podobno nie istnieje żaden gulasz curry bez dodatku tego wspaniałego płynu. Kokos zwany jest przez miejscową ludność gati, co oznacza dokładnie „spadający, idący w dół” – pierwsze skojarzenie jakie wywołuje urywający się z palmy orzech.

Papeda – potocznie zwana jest limonką kaffir. W przeciwieństwie do dobrze nam znanej limonki o gładkiej, zielonej skórce, jej owoce są z zewnątrz bardziej pomaszczone i nie mają zastosowania kulinarnego, gdyż są zbyt cierpkie w smaku. Wykorzystuje się za to liście papedy oraz jej cytrusową skórkę, które – drobno posiekane – nadają tajskim pastom curry kwaśnawy, odświeżający ton.

Tamaryndowiec indyjski – często stosuje się go także w pozostałych kuchniach azjatyckich. Jego owoce mają postać dużych, brązowych strąków, które zwisają z wysokich na 20 m drzew. Po przekrojeniu odsłaniają mięsistą, soczystą pulpę, którą zmiksowaną dodaje się w Tajlandii do wielu słonych dań, a także do narodowego produktu Wielkiej Brytanii, sosu Worcester.

 

Ryż jaśminowy – bardziej aromatyczny niż zwyczajny ryż długoziarnisty. Ważna zasada: w czasie gotowania nigdy się go nie soli!

Curry – generalnie występuje w postaci past o różnej gęstości i barwie, w zależności od składników, do których zalicza się rozmaite: zioła, przyprawy, papryczki, korzenie, czosnek, cebulę, sól i obowiązkowo pastę krewetkową.

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28440 )
Array ( [docId] => 28440 )