Puby i piwiarnie Krakowa

Kategoria: Kuchnie świata
Autor: Ziemichód Przemysław
Data: 29-07-2012 r.

Amatorów piwa ucieszy z pewnością fakt, że Kraków to miasto miliona pubów i piwiarni. Lokale mają przeróżne ceny, standardy, dostosowane do każdego rodzaju klienteli. Zobacz, gdzie warto udać się w pierwszej kolejności.

Wojak Szwejk na przepustce

Turystom z zasobniejszym portfelem polecam, przede wszystkim, onegdaj najsłynniejszy lokal w hołdzie austriackim zaborcom, czyli „CK Browar”. W tej malowniczej podpiwniczonej restauracji przy ulicy Podwale 7 zagustować można w robionym na miejscu piwie.

Jasne, ciemne, pszeniczne, marcowe czy imbirowe nalewane jest do kufli, lub specjalnych rur, mieszczących nawet do 5 litrów piwa. Do piwa zamówić można cały szereg znakomitych dań i przekąsek kuchni austrowęgierskiej.

Propozycja nie do odrzucenia

Silną konkurencją dla piwa w CK jest z pewnością pachnąca Sycylią z powieści Mario Puzo „Omerta”, umiejscowiona na krakowskim Kazimierzu (ul. Kupa 3). Klimat lokalu zapewniają zdjęcia bohaterów filmu Ojciec chrzestny.

Karta piw tego lokalu to gruba książeczka pełna wyczerpujących ilustracji i opisów. Mieści ona w sobie niezliczoną ilość piw z polskich mini i mikrobrowarów. Kartę piw pomaga przebrać zjawiskowo miła obsługa. W weekendy i święta, z uwagi na duży ruch warto zarezerwować stolik.

W 100 piw dookoła świata

Jeśli zamiast kart piw wolimy żywą ekspozycję butelek, warto wybrać się na ulicę Tomasza do House of Beer, gdzie ponad 100 gatunków piwa zdobi ścianę tuż za barem. W menu klasyki z Europy, wśród których warto wspomnieć choćby belgijski Orval czy czeskiego Samsona. Oprócz nich ogromny wybór piw rodzimych.

 

Po irlandzku

W obrębie starego miasta zlokalizowane są także trzy Irish puby, które warto odwiedzić, choćby z uwagi na panujący wewnątrz klimat mieszczańskiego Dublina. Tuż u wylotu małego rynku, przy ulicy Stolarskiej 3 warto wstąpić do „Irish Mbassy”.

Zlokalizowany w ogromnym, dwupoziomowym lokalu klub z restauracją przejął schedę po mieszczącym się tam wcześniej pubie „Bastylia”. We wnętrz brakuje już, niestety więziennych cel a kazamaty i łańcuchy zastąpiono stylowymi stołami w barwach zielonej wyspy. Do piwa warto spróbować dużego wyboru międzynarodowych potraw.

Drugim, wartym odwiedzenia lokalem tej kategorii jest Irish Pub pod Papugami przy ulicy Świętego Jana 18. W wykończonych ciemnym drewnem lożach wypijemy kilka gatunków irlandzkiego piwa i nie mniej rodzajów irlandzkiej whisky.

Jeśli szukamy naprawdę kameralnych miejsc, warto odwiedzić „Irish Arms” na Poselskiej 18 lub angielsko-irlandzki „Bull Pub” na Mikołajskiej, tuż za Kościołem Mariackim.

Ziemichód Przemysław

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28464 )
Array ( [docId] => 28464 )