Szafran, kurkuma - przyprawy kuchni hinduskiej

Kategoria: Kuchnie świata
Autor: Omelczuk Maria
Data: 12-04-2012 r.

Skarbem Indii są aromatyczne, drogocenne przyprawy i korzenie, na handlu którymi wyrosła w dobie odkryć geograficznych potęga wielu europejskich państw. Przyjrzyjmy się zatem bliżej owym dalekowschodnim ziołom i nasionom - jakie dolegliwości leczą i z czym je najlepiej łączyć?

Kurkuma (Hanldi) – ten żółty korzeń zwany jest inaczej szafranem indyjskim lub imbirem złocistym. Uważa się go za naturalny probiotyk, gdyż pomaga regenerować florę fizjologiczną, wspomaga trawienie, oczyszcza krew i stymuluje produkowanie nowych komórek. Dzięki właściwościom ujędrniającym skórę, znane jest także jego zastosowanie w przemyśle kosmetycznym.

Lotos (Makhana) – przez tysiąclecia jego nasiona były bardzo drogie, dodawano je zatem jedynie do potraw gotowanych dla członków najbogatszych kast. Dzisiaj prawie każdy może sobie pozwolić na pyszny deser wzbogacony tą aromatyczną przyprawą. Jego liście nadają niepowtarzalny smak pilawowi i różnym rodzajom curry, a kwiaty używane są w przemyśle kosmetycznym.

Miodła indyjska (Neem) – jest to wiecznie zielone drzewo, którego niemal każda część wykorzystywana jest do leczenia różnego rodzaju dolegliwości - zwłaszcza problemów ze skórą (trudno gojące się rany, trądzik, egzema, łuszczyca, owrzodzenia).

Pieprz czarny (Kali Mirch) – jeden z największych „wspomagaczy” trawienia. Niszczy toksyny i ułatwia pracę jelit. Poza tym stosuje się go w ziołolecznictwie jako antidotum na skutki zbyt obfitych posiłków, na przeziębienie, zapalenie zatok przynosowych oraz utratę apetytu.

Szafran (Keshar) – właściwie pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, jednak w Indiach stosuje się go i uprawia na masową skalę. Przyprawa jest w istocie częścią słupka krokusa, do której przyczepiony jest pyłek (tzw. znamię). Potrzeba aż 150 tysięcy kwiatów, aby zebrać 1 kg złocistego proszku, co czyni ową przyprawę jedną z najdroższych na świecie. Szafran oczyszcza krew i jest bardzo pomocny w leczeniu hemoroidów i przeziębienia.

Tamaryndowiec indyjski (Imli) – uważane za jedno z narodowych drzew Indii, daje owoce w postaci dużych strąków o gęstym, dość twardym miąższu (podobnym w konsystencji do awokado), z którego przyrządza się większość słynnych chutney’ów, czyli gęstych, słodko-pikantnych, owocowo-warzywnych sosów do mięs, bardzo typowych dla hinduskiej kuchni. Mało kto wie, że jest on także nieodzownym składnikiem narodowego sosu Wielkiej Brytanii – Worcester. Jeśli chodzi o terapeutyczne właściwości tamaryndowca, znakomicie sprawdza się on jako remedium na problemy układu wydalniczego i krążenia.

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28436 )
Array ( [docId] => 28436 )