W królestwie Posejdona i Demeter, czyli bogactwa greckiego stołu

Kategoria: Kuchnie świata
Autor: Omelczuk Maria
Data: 18-06-2012 r.

Mnogość greckich wysp i obfitość okolicznych wód mogłyby sugerować fakt, iż Grecy opierają swoje kulinaria jedynie na rybach i owocach morza, jest to jednak bardzo mylne wrażenie. Zaiste nie samymi darami Posejdona odżywiają się mieszkańcy Hellady; także szczodrobliwa Demeter obdarza ich swymi nieprzebranymi zbiorami.

Żyzne gleby i łagodny, śródziemnomorski klimat stanowią tu warunki idealne do uprawy rozmaitych warzyw i owoców. Kuszące swoją ciemnofioletową barwą bakłażany, soczyste pomidory, życiodajne drzewa oliwne, pyszne papryki, ogórki, czosnek i soczewica to narodowe plony Grecji, na których opiera się jej sztuka kulinarna.

Natomiast porośnięte trawą góry stanowią idealne miejsce do wypasu owiec, których mięso wykorzystuje się do przyrządzania aromatycznej, opiekanej na wielkim, pionowym rożnie baraniny zwanej gyros, zaś mleko do produkcji rozmaitych serów: słynnej fety, najstarszej spośród wszystkich serów graviery, twardego, żółtego kefalotiri czy niesolonego, używanego do deserów manouri.

Jedną z najważniejszych cech greckiej kuchni jest jej cudowna prostota i dbałość o świeżość składników. Mięsa i ryby są najczęściej po prostu grillowane, a ich niesamowity smak i aromat wynika z uprzedniego oprószenia czosnkiem, oregano i sokiem z cytryny.

Baranina (która jest w tych rejonach bezsprzecznie najbardziej popularna), drób lub wieprzowina jest opiekana w postaci dość cienko rozbitych steków - tzw. brizola lub średnich kawałków nadzianych na przemian z różnymi warzywami na długie szpadki do szaszłyków (souvláki). Można ją także drobno posiekać czy zmielić – w takiej formie, duszona w esencjonalnych sosach, służy do nadziewania bakłażanowej zapiekanki, mussaki lub jako podstawa śródziemnomorskiego gulaszu z pomidorami, czosnkiem, szalotkami i ziołami, zwanego stifado.

Owoce morskich połowów także stanowią integralną część greckiego menu; na uwagę zasługują przede wszystkim: ośmiornica (octapodi), kalmary (kalamarakia), barwena (barbúnia), labraks (lavráki), a także skorupiaki – krewetki (garides) i langusty (astakós).

 

Wszystkie te wyśmienite potrawy serwuje się z różnymi dipami; do najczęstszych należy jogurtowo-czosnkowy tzatziki ze startym ogórkiem lub avgolemono, będący grecką wersją majonezu z dodatkiem cytryny i utartych jajek. Co ciekawe, narodowa zupa Hellady nosi dokładnie taką samą nazwę (dosłownie znaczącą „jajko i cytryna”) – jest zaś treściwa i sycąca dzięki obecności ryżu lub ryżo-kształtnego makaronu orzo.

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28443 )
Array ( [docId] => 28443 )