Jaki wpływ na ciążę ma picie napojów izotonicznych

Kategoria: Napoje
Autor: Stwora Sylwia
Data: 13-06-2012 r.

Kiedy potrzebowałaś zastrzyku energii, najczęściej sięgałaś po napój izotoniczny, ale teraz jesteś w ciąży lub karmisz dziecko piersią i obawiasz się o wpływ tego typu napojów na dziecko? Nie musisz całkowicie eliminować napojów izotonicznych ze swojej diety.

Różnica między izotonikiem a energy drinkiem

W gotowych napojach izotonicznych typu Isostar, Powerade, Oshee oprócz wody znajdziesz mikroelementy, głównie wapń, sód i magnez, witaminy i węglowodany, ale również sztuczne barwniki i spore ilości substancji konserwujących. Ponadto w izotonikach występuje ciśnienie osmotyczne, które jest identyczne z ciśnieniem osmotycznym krwi, co w konsekwencji przekłada się na szybsze wchłanianie wody przez organizm oraz lepszy metabolizm.

Natomiast napoje energetyczne np. Tiger, Bullit lub 2KC zawierają dodatkowo kofeinę oraz taurynę. Substancje te po przeniknięciu do płodu lub układu pokarmowego niemowlaka powodują zahamowanie wydzielania hormonu wzrostu, co może prowadzić do wystąpienia nieprawidłowości w rozwoju dziecka.

Wpływ napojów izotonicznych na płód

Dotychczas przeprowadzone badania kliniczne na temat wpływu napojów izotonicznych na rozwój płodu nie wykazały jednoznacznie, czy są szkodliwe czy też wręcz przeciwnie. Stąd nie musisz całkowicie wykluczyć tego rodzaju płynów ze swojego menu. Liczy się umiar i zdrowy rozsądek. Ze względu na to, że większość izotoników jest sztuczne barwione, konserwowane i mocno słodzone, lepiej przygotuj go samodzielnie.

Do litra wody mineralnej – wybierz Muszyniankę lub Staropolankę, bo znajdziesz w nich wystarczające ilości magnezu, potasu, sodu i wapnia, dolej świeżo wyciskany sok z jednej cytryny lub pomarańczy, w ten sposób uzupełnisz zapotrzebowanie organizmu na elektrolity. Następnie dodaj dwie łyżeczki miodu, który dostarczy energię mięśniom. Wybierając inną wodę mineralną niegazowaną możesz dodać pół łyżeczki soli. Chcesz zyskać bardziej ożywczy smak? Dodaj listek świeżej mięty.

Warto, abyś przed decyzją o włączeniu izotoników do diety skonsultowała się z lekarzem.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29674 )
Array ( [docId] => 29674 )

Array ( [docId] => 29674 )