Tańsze zamienniki znanych win - jak ich szukać

Kategoria: Napoje
Autor: Ziemichód Przemysław
Data: 10-05-2013 r.

Znane i sprawdzone regiony winiarskie i style win to często dobry wybór, szczególnie, gdy nie jesteśmy miłośnikami wina. Niestety, za znane marki wina niejednokrotnie płacimy znacznie więcej niż za ich mniej znane, ale równie dobre zamienniki.

Francuskie wino

Szampania to geograficznie część Burgundii. Wina musujące z winnic, które nie należą do tej prestiżowej apelacji, a spełniają surowe wymogi jakościowe klasyfikowane są jako Crémant de Bourgogne. Crémant stanowi swoistą apelacje win musujących, w obrąb której wchodzi siedem odrębny regionów Francji (Crémant d'Alsace, Crémant de Bordeaux, Crémant de Bourgogne, Crémant de Die, Crémant du Jura, Crémant de Limoux, Crémant de Loire). Wszystkie produkowane są tą samą technologią co ich szampańscy kuzyni.

Za najbardziej zbliżone szampanowi uważa się Cremanty z Burgundii ze względu na pokrewieństwo użytych odmian winogron oraz geograficzną bliskość. W tej klasie win może znaleźć trunki łudząco przypominające szampańskie wyroby w cenach o 1/3 niższych.

Włoskie wina

Najpoważniejszym europejskim rywalem dla szampana są zdecydowanie włoskie wina z regionu franciacorta. Wina tego lombardzkiego regionu powstają z dwóch klasycznych szampańskich szczepów (Chardonnay i Pinot noir) z dodatkiem Pinot Bianco. Butelka wysokiej klasy Franciacorty może być nawet o połowę tańsza od popularnych marek szampana.

Wino Cava

Cava (wym. Kawa) to hiszpańskie wina musujące również produkowane metodą tradycyjną a więc po przez fermentacje w butelce. W tej grupie trunków znajdziemy godnych rywali szampana ale niestety, także wyroby 2 i 3 sortu, wobec, których dylemat Cava czy herbata przestaje być tylko lingwistycznym żartem. Dobrej klasy Cava to wydatek od 50-60 złotych w górę.

Riesling ze spornego terytorium

Każdemu, komu znudziły się niemieckie Rieslingi proponuje wycieczkę za zachodnią granicę Niemiec, do francuskiej Alzacji, skąd pochodzą równie wyśmienite wina produkowane z tego samego szczepu białych winogron. Alzacja podobna jest do Niemiec nie tylko geograficznie. Również zbliżone przepisy dotyczące produkcji wina sprawiają, że trunki tam produkowane można porównywać z ich wschodnimi kuzynami. Zresztą, nie bez przyczyny. Wszak, przez wieki Alzacja była terytorium spornym między monarchami Francji i Niemiec.

 

Tokaj za pół ceny

Myśląc o tokaju, mało kto pamięta, że ten region winiarski rozciąga się poza granice Węgier. Wina, które mogą zasłużenie nosić miano Szamorodni czy Aszu powstają także na Słowacji. Niestety, niekażda różnica w cenie na korzyść słowackich win będzie dobrym zakupem. Na dawnych Górnych Węgrzech produkuje się bardzo dużo wyjątkowo kiepskich Tokaj, a region ten nadal cieszy się niewielką popularnością, tak wśród sprzedawców jak i winomanów.

Słodkie wina

Miłośnicy słodkich wzmacnianych powinni szczególnie zainteresować się alternatywami wobec Porto czy Sherry. Jest ich dziś na rynku pokaźna ilość – przeżywająca swój renesans sycylijska Marsala, dojrzewająca w wysokiej temperaturze, długowieczna Madera czy dziś już trochę zapomniana Malaga. Nie wszystkie roczniki czy marki mogą konkurować z niemal legendarnymi winami z portugalskiego Oporto ale na pewno tworzą ciekawą alternatywę.

Przemysław Ziemichód


Zobacz także:

Ziemichód Przemysław

Tagi: wina

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 29690 )
Array ( [docId] => 29690 )

Array ( [docId] => 29690 )