Napoje energetyczne

Kategoria: Napoje
Autor: Stwora Sylwia
Data: 25-04-2012 r.

Reklamy Red Bulla, Tigera, Burna czy innych napojów energetycznych zapewniają, że sięgając po nie w okresie zmęczenia czy problemów z koncentracją, szybko możemy zyskać niebywałą energię do działania. Mało, kto z nas zwraca uwagę na to, że napoje energetyczne powinny być pite wyłącznie w okresach wzmożonego wysiłku fizycznego i umysłowego. Nie powinny być również spożywane przez osoby poniżej 16. roku życia.

Składniki energy drinka

Napoje energetyzujące, zgodnie z nazwą, mają pobudzić i dodać nam energii do działania oraz poprawić zdolność koncentracji. W tym celu w ich składzie znajdują się takie substancje pobudzające, jak kofeina, tauryna, guarana, sacharoza, L-karnityna czy witaminy z grupy B, zwłaszcza B6 i B12. Największe znaczenie mają dwie pierwsze pozycje. Kofeina wpływa na układ nerwowy. Przynosi poprawę nastroju i koncentracji oraz usuwa zmęczenie, a także sprawia, że organizm zaczyna wydzielać adrenalinę i podnosi zapotrzebowanie na tlen.

Z kolei tauryna oddziałuje na układ mięśniowy, przyspieszając regenerację mięśni po wysiłku fizycznym, a dzięki zmniejszonemu wydalaniu serotoniny (hormonu szczęścia) zwiększa możliwości podejmowania dalszego wysiłku.

Ponadto czytając skład tych napojów możemy zauważyć tam cukier, dwutlenek węgla, miłorząba japońskiego, - poprawiającego zapamiętywanie, żeń-szenia - działającego korzystnie na wytrzymałość i kondycję organizmu oraz inozytol, mający działanie uspokajające i poprawiające sprawność umysłu.

 

Napój energetyczny a zdrowie

Nadużywanie energetyków może zaowocować nudnościami, biegunką, problemami ze snem, nadpobudliwością, odwodnieniem, w skrajnych przypadkach nawet zatrzymaniem akcji serca. Przedłużające się picie napojów podnoszących ciśnienie krwi oraz przyśpieszających akcję serca może przyczynić się do powstawania chorób układu krwionośnego. Ponadto zawarte w nich składniki chemiczne obciążają wątrobę i wpływają niekorzystnie na szkliwo zębów powodując m.in. przebarwienia.

Jeśli chcesz pobudzić organizm lepiej wypij kawę, która jest dopuszczalna w codziennej diecie. Jednak nie przekraczaj 2-3 filiżanek tego napoju dziennie.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29596 )
Array ( [docId] => 29596 )

Array ( [docId] => 29596 )