Napoje hipotoniczne i hipertoniczne

Kategoria: Napoje
Autor: Stwora Sylwia
Data: 27-04-2012 r.

W czasie wysiłku fizycznego, głównie poprzez pocenie się, dochodzi do znacznej utraty wody. Aby zapobiec odwodnieniu organizmu najczęściej sięgamy po niegazowaną wodę, która zaliczana jest do napojów hipotonicznych. Ich przeciwieństwem są napoje hipertoniczne.

Napoje hipotoniczne

Napoje hipotoniczne to napoje, które charakteryzuje niski poziom osmolalności, czyli ciśnienie osmotyczne w nich występujące jest mniejsze niż ciśnienie płynów ustrojowych, a konkretnie osocza. Nie przekracza ono 275 mOsm/kg. Napoje te są bardzo szybko wchłaniane, co pozwala w krótkim czasie zaspokoić pragnienie. Niestety zawierają małe ilości elektrolitów i nie są w stanie poprawić równowagi wodno-elektrolitowej.

Hipotoniki zawierają do 3 g węglowodanów na 100 ml. Ich niska kaloryczność nie pozwala uzupełnić niedoboru energii przez co nadają się głównie dla osób, których trening charakteryzuje się niską lub umiarkowaną intensywnością i trwa do 60 minut. Do tej grupy zaliczamy wodę niegazowaną, wodę stołową, rozcieńczone soki owocowe, wody smakowe.

Napoje hipertoniczne

Poziom osmolalności w napojach hipertonicznych jest wyższy niż płynów ustrojowych i wynosi co najmniej 295 mOsm/kg. Na ich wchłonięcie organizm potrzebuje więcej czasu przez co pragnienie gaszone jest wolniej. Wysoka zawartość węglowodanów w hipertonikach, która przekracza 8 g na 100 ml, powoduje, że mogą być one spożywane w celu dodania organizmowi zastrzyku energii.

Jednak nie są zalecane w czasie wysiłku fizycznego ponieważ nadmiernie obciążają żołądek i mogą wpływać niekorzystnie na równowagę elektrolitową. Można je wypijać po intensywnym wysiłku. Wśród napojów hipertonicznych wyróżniamy napoje gazowane typu Coca Cola, Pepsi, napoje energetyzujące typu Redbull, Tiger, soki owocowe.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29600 )
Array ( [docId] => 29600 )

Array ( [docId] => 29600 )