Wino na wesele - jak je wybrać

Kategoria: Napoje
Autor: Ziemichód Przemysław
Data: 15-05-2012 r.

Wino na weselu to dziś pozycja obowiązkowa nie tylko wśród młodszych nowożeńców. Młode pary przeważnie lekceważą te pozycje na liście zakupów, pozostawiając wybór odpowiedniego trunku przypadkowi. Jest to najgorsza z możliwych strategii. Zobacz, dlaczego warto zadbać o wybór właściwego wina.

Tanie wino

Często wśród młodych par spotykam się z opinią, że skoro nie znają się oni na winie, wskazanym będzie ograniczyć się do trunków najtańszych. Jest to moim zdaniem absolutnie błędne podejście. Osoby, które wydają ogromne sumy na ślubne kreacje, oprawę wesela, samochód z szoferem i orkiestrę, a nawet wódkę klasy premium, podając swoim gościom wino z nazwą bułgarskiej stolicy na etykiecie okazują weselnikom absolutny brak szacunku.

Tak samo, jak nie kierujemy się oszczędnością w jedzeniu, nie podając na przykład barszczu z torebki, tak samo nie próbujmy tworzyć niezrozumiałych oszczędności na alkoholu.

Szampan a może coś innego

Pierwszy weselny toast wnoszony przez młodych warto rozpocząć winem wyjątkowym. Także i w tym przypadku nie powinniśmy nadmiernie oszczędzać i wybrać trunek, który pokreśli wyjątkowość tej chwili. Oczywiście, w granicach rozsądku. Nie każda para może w tym dniu otwierać szampana, ale raczenie się gazowaną oranżadą rodzimej produkcji, jest oczywistą małostkowością i pozorną oszczędnością.

Na rynku mamy wiele alternatyw dla, nie rzadko drogiego, szampana. Za połowę ceny butelki francuskiego przysmaku kupimy dobrej klasy włoskie prosecco czy hiszpańską cavę. Biorąc pod uwagę, że każdy z gości wypije jeden kieliszek, zakup kilku lub kilkunastu butelek nie powinien zrujnować naszego budżetu.

Jak wybierać wino

Wino przeważnie wybiera się do potraw. Biorąc pod uwagę ilość dań i specyfikę polskiej kuchni, dopasowanie trunków do całego menu weselnego graniczny niemal z cudem. Dlatego warto skupić się na najważniejszych potraw, dobierać trunki właśnie do nich. Pomijamy oczywiście zupy, ciasta i zimne zakąski. Kiepskim pomysłem jest wybór win słodkich, nawet tych jakościowych. Przeważnie łączą się one kiepsko z większością serwowanych na weselu dań.

 

Białe wino czy czerwone wino

Najczęściej państwo młodzi decydują się na równą ilość wina białego i czerwonego. Zanim postąpimy w ten sam sposób warto przyjrzeć się menu i oraz liście gości i ocenić czy ta proporcja sprawdzi się w naszym przypadku. Wiele par unika wina różowego uważając je za co najmniej egzotyczny wyrób drugiej kategorii. Zupełnie nie potrzebnie. Nie tylko jest ono pełnoprawnym winem, ale także sprawdza się znakomicie jako wszechstronny kompan do posiłków.

Gdzie kupić dobre wino

Kupując wino w ilościach hurtowych możemy liczyć na sporę upusty nie tylko w specjalistycznych sklepach. Miejscem często wybieranym na zakupy większej ilości wina są hurtownie i sklepy typu Cash and Carry. W tych ostatnich wymagana jest karta członkowska. Jeśli nie prowadzimy działalności gospodarczej, nie będziemy mogli takowej wyrobić. Na szczęście, karta nie jest imienna i możemy poprosić kogoś z rodziny lub znajomych o pożyczenie jej.

Ziemichód Przemysław

Tagi: wina

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29630 )
Array ( [docId] => 29630 )