Zalety winogronowego soku

Kategoria: Napoje
Autor: Omelczuk Maria
Data: 12-04-2012 r.

Mimo iż dosyć kaloryczny, sok z winogron ma mnóstwo dobroczynnych właściwości, co sprawia, że dietetycy porównują go do matczynego mleka. Jego spożywanie zaleca się w okresie rekonwalescencji, kiedy jesteśmy przemęczeni lub w przypadku anemii.

Z terapeutycznego punktu widzenia, jest to jeden z najbardziej wartościowych soków. Nie tylko bezpośrednio stymuluje wątrobę, ale także stanowi bazę (razem z winogronowymi pestkami) dla leków ją wspomagających. Poza tym bardzo dobrze wpływa na nerki – regulując trawienie i przyśpieszając metabolizm, eliminuje z organizmu kwas moczowy, który powoduje zmęczenie.

Ponadto wielu lekarzy trafnie określiło, że sok z winogron „oczyszcza krew”, czyli pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową w organizmie, co objawia się tym, że nawet podczas długotrwałego wysiłku nie odczuwamy tak szybko zmęczenia.

Nie przejmujmy się jego dużą zawartością cukru! Jest to bowiem tylko glukoza i fruktoza, a więc dobre monosacharydy, które są bezpośrednio przyswajalne przez organizm, nie wymagając od organów trawiennych dodatkowej pracy.

Wyliczaniu chorób na które pomaga sok z winogron nie ma końca. Bogactwo zawartych w nim witamin, soli mineralnych, a także żelaza czyni go idealnym remedium na szkorbut, reumatyzm, artretyzm, nadciśnienie tętnicze, zaparcie, anemię, hipercholesterolemię i depresję. Ostatnie badania naukowe wykazały również jego niezwykłą moc w diecie antynowotworowej. Okazało się, że wśród mieszkańców pewnych regionów we Francji, gdzie na masową skalę kultywuje się winną latorośl, prawie w ogóle nie odnotowuje się zachorowań na raka.

A teraz pora na przepis:

Umyj dobrze winogrona, przełóż je do garnka, zalej wodą i wymieszaj z kilkoma łyżkami cukru.

Zagotuj tę mieszankę.

Odstaw do wystygnięcia, po czym zmiksuj w blenderze.

Odcedź przez sito, tak by pozbyć się wszystkich pestek i skórek, a następnie przelej sok do butelek i szczelnie zamknij.

Przechowuj w lodówce, a w czasie serwowania, dodaj kilka kostek lodu.

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28504 )
Array ( [docId] => 28504 )