Buk, ligustr, bukszpan - rośliny idealne na żywopłoty

Kategoria: Drzewa i krzewy
Autor: Welc Wioleta
Data: 03-04-2012 r.

Żywopłoty mają wiele zalet - chronią przed wiatrem, mogą dzielić ogród na przytulne zakątki, a co najważniejsze zajmują mało miejsca. Mogą to być wysokie płoty lub niskie obrzeża dywanów kwiatowych.

Buk

Buk zwyczajny świetnie nadaje się do tworzenia żywopłotu wysokiego nawet do 5 m wysokości. Liście buków pojawią się w maju, są jasnozielone, a jesienią przebarwiają się na żółte lub czerwonobrązowe. Zimą gałęzie są stalowo szare. Wymagają gleby żyznej, odrobinę gliniastej, ale niezbyt kwaśnej. Podłoże powinno być ciągle lekko wilgotne. Buk najlepiej posadzić w miejscu słonecznym lub w półcieniu.

Ligustr

Ligustr pospolity jako pojedynczy krzew ma luźny układ, po przycinaniu zagęszcza się, robi się zwarty i można zastosować go do założenia żywopłotu do wysokości około 3 m. Jest to roślina szybko rosnąca, można z niej formować efektowne bramki czy bryły. Krzew ten jest mało wymagający, znosi zarówno mrozy jak i suszę. Możesz go posadzić na każdym podłożu, żeby tylko nie było nadmiernie kwaśne. Stanowiska wybieraj słoneczne lub półcień. Liście są sezonowe, ciemnozielone, nie przebarwiają się prawie wcale przed opadaniem. Ligustr zakwita latem, kwiaty ma drobne, kremowe, wydzielają przyjemny zapach. Pojawiają się też błyszczące owoce czarnego koloru.

Bukszpan

Wiecznie zielony bukszpan to materiał numer jeden do formowania żywopłotów i innych form. Dzięki jego gęstemu pokrojowi i dużej zdolności regeneracji można uzyskać z niego skomplikowane kształty. Wymaga podłoża żyznego, próchniczego, przepuszczalnego i stale lekko wilgotnego. Dla bukszpanu wybierz stanowiska zaciszne, w cieniu lub półcieniu. Liście bukszpanu są zimozielone, małe, z wierzchu błyszczące, trujące. Świetnie znoszą warunki miejskie, oraz okresowe susze i upały. Czasami zimowe słońce i skoki temperatur mogą im zaszkodzić, co spowodują, że uschną i przemarzną.

Welc Wioleta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28707 )
Array ( [docId] => 28707 )