Jak pielęgnować brzozę

Kategoria: Drzewa i krzewy
Autor: Welc Wioleta
Data: 12-06-2012 r.

Niektórzy zastanawiają się czy posadzenie brzozy na działce czy w ogrodzie to dobry wybór. Ale sam bajkowy wygląd kory brzozy, dzięki której rozpoznają ją nawet dzieci, przemawia za tym żeby ją mieć w zasięgu oka.

Brzoza jest drzewem wieloletnim, charakterystyczna jest dla niej oczywiście biała kora. Brzoza przechodzi kwitnienie wczesną wiosną wtedy pojawiają się na niej kotki. Drzewo to pięknie kontrastuje swymi barwami z innymi roślinami w ogrodzie. Jej zwisające gałązki zaopatrzone w drobne, zielone listki są dodatkowym walorem dekoracyjnym.

Uprawa brzozy nie jest trudna, sadzonki można zakupić w szkółkach, z nasion ciężko wyhodować drzewko.

Stanowisko dla swojej sadzonki musisz wybrać jasne i takie, które nie będzie ograniczało jej wzrostu, w zależności od gatunku. Brzoza nie ma wielkich wymagań co do podłoża, potrafi wyrosnąć i przetrwać nawet na piasku.

Młode brzozy należy podlewać. Jeśli zajdzie konieczność przycięcia, wykonaj ten zabieg późną jesienią lub z końcem zimy.

Znane są właściwości lecznicze brzozy.

Jeśli lubisz minimalną ilość roślin w ogrodzie, brzoza świetnie nadaje się do posadzenia w pojedynkę.

Ciekawsze gatunki brzozy to:

  • brzoza brodawkowata, dorasta do 30 m. Młode sadzonki mają korę w kolorze brązowym, ale z czasem stają się również białe. Liście ząbkowane, u młodych roślin lepkie;
  • brzoza niska osiąga 2-2,5 m. W Polsce jest pod ochroną. Ten gatunek ma kolor kory ciemnoszary, liście natomiast jasnozielone o jajowatym kształcie;

 

  • brzoza karłowata, osiąga małe rozmiary do 1 metra wysokości i szerokości. Gatunek ten jest również pod ochroną. Liście są ciemno zielone, owalne, ząbkowane;
  • brzoza omszona osiąga 20 m wysokości. Młode drzewka mają białą korę, z upływem czasu kora coraz bardziej pęka i łuszczy się co sprawia, że tej bieli jest mniej. Liście koloru zielonego, owalne, ząbkowane.

Welc Wioleta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28710 )
Array ( [docId] => 28710 )