Jak pielęgnować winogrona

Kategoria: Drzewa i krzewy
Autor: Welc Wioleta
Data: 02-07-2012 r.

Uprawa winorośli to nie tylko przyjemność, to także smaczne owoce i dodatkowo ozdoba Twojego ogrodu, ponieważ z tej rośliny możesz uformować ścianę, sadząc ją przy podporach czy kratkach. Możesz nią coś zasłonić lub po prostu użyć jako element swojego kącika wypoczynku.

Winogrona już od jakiegoś czasu cieszą się popularnością wśród ogrodników, ponieważ pojawiają się nowe odmiany, które świetnie rosną w naszym klimacie. Ze względu na to że jest to roślina wieloletnia trzeba rozsądnie wybrać dla niej miejsce. Najlepsze miejsce to nasłonecznione stanowisko, osłonięte od wiatru - może to być ciepła ściana czy ogrodzenie od strony południowej.

Po zakupieniu sadzonki należy wykopać dużo szerszy i głębszy niż doniczka dołek. Na dnie trzeba zadbać o drenaż, a następnie użyć ziemi próchniczej o odczynie obojętnym (nie kwaśnym). Winorośl nie lubi gliniastych, ciężkich podłoży. Lepiej radzi sobie na piaszczystym podłożu, ale wtedy podczas przedłużającej się suszy dobrze jest zadbać o jej podlewanie.

Winorośl ma rozległy system korzeniowy i wykazuje odporność na brak wody. Jednak młode posadzone dopiero sadzonki, należy podlewać codziennie.

W okresie od wiosny do czerwca można ją zasilać specjalnym wieloskładnikowym nawozem mineralnym do winorośli.

Winorośl lubi się piąć, dlatego można posadzić ją obok muru lub kratki. Winorośl w pierwszym roku życia nie wymaga przycinania, staje się to jednak niezbędne już od drugiego roku. Dzięki cięciu słabszych gałązek zwiększa się owocowanie winorośli.

Należy zawsze zadbać o ochronę winorośli przed zimą. Przez pierwsze 3-5 lat od posadzenia należy je ściółkować i okrywać. Dla winogron winnych i deserowych groźny jest mróz od -8°C, altanowe przemarzają przy -12°C.

Welc Wioleta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28712 )
Array ( [docId] => 28712 )