Jak pielęgnować bukszpan

Kategoria: Drzewa i krzewy
Autor: Welc Wioleta
Data: 03-04-2012 r.

Lubimy sadzić w swoich ogrodach bukszpan ze względu na to, że jest wiecznie zielony i cieszy nas swoim widokiem okrągły rok. Można go też dowolnie formować od kul, brył geometrycznych po prawdziwe rzeźby, a także wykorzystać go do założenia pięknego żywopłotu.

Sadzenie bukszpanu

Bukszpan możesz posadzić właściwie w każdym ogrodzie, ponieważ pasuje wszędzie. Można mu wybrać miejsce zarówno słoneczne, jak i półcieniste, a nawet ocienione. Może być towarzyszem bylin, kwitnących kwiatów. Będzie dobrze wyglądał jako pojedynczy krzak, natomiast w grupie stworzy piękny żywopłot. Jeśli chcesz uprawiać go jako pojedynczą ozdobę ogrodu, możesz spróbować uformować go w geometryczną bryłę.

Pielęgnacja bukszpanu

Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens) jest to gęsty krzew, zimozielony, rośnie powoli, dorasta od 2 do 4 m wysokości. Jego liście mają ciemnozieloną barwę, mają owalny kształt i są lśniące. Najlepsze są dla niego gleby obojętne do wapiennych, zasobne w humus.

 

Niestety bukszpan może przemarzać w mroźne zimy. Szczególnie na wschodzie kraju. Dlatego zawsze warto go przykryć i dzięki temu uchronić przed mrozami i zimowymi wysuszającymi wiatrami, które mogą mieć niekorzystny wpływ na ich zimozielone liście.

Jeśli chciałbyś mieć gwarancję, że bukszpan nie urośnie zbyt duży, możesz wybrać odmianę Suffruticosa, jest ona świetna na niskie żywopłoty i formowane bryły. Jest to karłowy krzew, zimozielony, wolnorosnący, o gęstych sztywnych pędach. Wielkość jego to około 1 m wysokości i szerokości. Ma kwiaty niepozorne, ale miododajne. Gleby lubi również obojętne do wapiennych, zasobne w humus.

Przycinanie bukszpanu

W przypadku bukszpanów ważne jest cięcie. Jest to zabieg pozwalający nie tylko formować pięknie krzewy, ale wpływa również korzystnie na wzrost rośliny, pobudza ją do życia. Cięcie wykonujemy dwa razy w sezonie, w marcu i w połowie lata. Letnie cięcie powinieneś wykonać nie później niż w sierpniu, gdyż pędy mogą nie zdążyć zdrewnieć przed nadejściem mrozów, a to może spowodować, że roślina przemarznie.

Welc Wioleta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28701 )
Array ( [docId] => 28701 )