Jak pielęgnować kosodrzewinę

Kategoria: Drzewa i krzewy
Autor: Welc Wioleta
Data: 03-04-2012 r.

Kosodrzewina stała się ostatnio bardzo modna w naszych ogrodach - głównie ze względu na swój urok, ale i szerokie zastosowanie, bowiem możesz ją wykorzystać w małych ogródkach przydomowych, sadzić w pojemnikach, na wrzosowiskach i ogródkach skalnych. Znosi warunki miejskie i zanieczyszczenie powietrza.

Charakterystyka kosodrzewiny

Kosodrzewina (Pinus mugo) jest gatunkiem o wszechstronnym zastosowaniu. Znakomicie nadaje się do ogródków skalnych, ogrodów japońskich, wrzosowisk. Jest krzaczastą formą sosny, rośnie bardzo powoli. Po około 30 latach dorasta jedynie do 2 m wysokości i podobnej szerokości. Dodatkowo jej ozdobą są szyszki. Posiada krótkie wzniesione pędy. Igły są ciemnozielone, sztywne, lekko skręcone, zebrane w pary.

Jest wytrzymała na zanieczyszczenia powietrza, wiatr i mróz oraz suszę. Sosna górska ma znakomite zdolności adaptacyjne. Nie ma specjalnych wymagań wilgotnościowych i glebowych, może rosnąć nawet na wydmach. Dobrze znosi przycinanie. Dla kosodrzewiny możesz wybrać miejsce słoneczne.

Odmiany kosodrzewiny

Ciekawsze odmiany kosodrzewiny to Mops, Ophir, Pal Maleter, Gnom.

 

Pinus mugo Mops to karłowa, prawie kulista odmiana, dorasta po 10 latach do 0,5 m szerokości. Igły ma ciemne, zielononiebieskie.

Pinus mugo Ophir to odmiana karłowa o pokroju początkowo zaokrąglonym, później krzaczastym. W wieku 10 lat osiąga około 0,5 m wysokości i 1 m szerokości. Ma charakterystyczne igły - w zimę żółtopomarańczowe, a latem zielone.

Pinus mugo Pal Maleter to odmiana o krzaczastym pokroju. W wieku 10 lat osiąga 1,2 m wysokości. Młode igły są zabarwione na kolor kremowobiały, z czasem jednak zielenieją. Początkowo rośliny luźne, z wiekiem gęstnieją.

Pinus mugo Gnom to gęsta, początkowo kulista forma, w późniejszym wieku stożkowata. W wieku 10 lat osiąga około 1 m szerokości. Igły ma długie na około 5,5 cm, ciemnozielone, błyszczące.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28705 )
Array ( [docId] => 28705 )