Żywopłot z cisu i porzeczki alpejskiej

Kategoria: Drzewa i krzewy
Autor: Welc Wioleta
Data: 03-04-2012 r.

Istnieje naprawdę duży wybór roślin, które możesz wykorzystać przy zakładaniu żywopłotu. Należą do nich cis pospolity, pięciornik krzewiasty, porzeczka alpejska, jałowiec wirginijski.

Cis pospolity

Cis pospolity jest ciemnozielony i długowieczny. Zakładając z niego zieloną ścianę, zrobisz to raz na wiele lat, a może nawet dla następnego pokolenia. Jest to gatunek stworzony do cięcia. Potrafi się zregenerować po naprawdę drastycznych zabiegach. Możesz z niego uzyskać żywopłot do 4 m. Nadaje się też do tworzenia ogrodowych rzeźb. Cisy rosną bardzo powoli. Lubią podłoża żyzne i próchnicze, stale lekko kwaśne. Wybieraj dla nich stanowiska cieniste i półcieniste, nawet słoneczne gdy gleba będzie dostatecznie wilgotna. Igły są ciemnozielone w ciągu całego roku. Musisz wiedzieć, że wszystkie części rośliny są trujące, oprócz czerwonych osnówek nasion.

Pięciornik krzewiasty

Pięciornik krzewiasty nadaje się na formowane do 0,8 m wysokości płotki. Krzew kwitnie od początku czerwca do października. Najlepsze gleby dla niego to żyzne i przepuszczalne; roślina lubi podłoże dobrze utrzymujące wilgoć. Wybierz dla niej miejsce słoneczne lub półcień w swoim ogrodzie.

 

Porzeczka alpejska

Porzeczka alpejska daje się łatwo formować. Wysokość żywopłotu osiąga od 1,5 do 2 m. Roślina lubi gleby żyzne, lekko gliniaste i stale umiarkowanie wilgotne. Dla niej również wybierz stanowiska słoneczne i półcieniste. Liście ma ciemnozielone, natomiast jesienią zmieniają one barwę na kolor żółty. Porzeczki alpejskie z powodzeniem możesz posadzić pod koronami wysokich drzew, gdyż świetnie znoszą konkurencję innych roślin, większych od siebie.

Jałowiec wirginijski

Bardzo popularny jest jałowiec wirginijski Skyrocket, który dorasta do 8 m wysokości, nie przekraczając przy tym metra szerokości. Jałowiec jest srebrzysty i gęsty, a dzięki cięciu jeszcze bardziej się zagęszcza i kolor staje się intensywniejszy. Jeśli chcesz mieć żywopłot określonej wysokości, koniecznie musisz ścinać wierzchołki krzewów. Do uprawy jego odpowiednia jest każda ziemia ogrodowa byle niezbyt gliniasta i mokra. Stanowisko dla jałowca powinno być słoneczne.

Welc Wioleta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28706 )
Array ( [docId] => 28706 )