Jak pielęgnować bratki

Kategoria: Kwiaty
Autor: Welc Wioleta
Data: 12-06-2012 r.

Na początku kwiatowego sezonu w sklepach ogrodniczych pojawiają się bratki, są one uwielbiane i chętnie kupowane ze względu na swoje piękne barwy i możliwość stworzenia różnorodnych kolorystycznie kompozycji. Bratki możesz posadzić w ogródku, ale również w skrzynce czy wiklinowym koszu i postawić na balkonie. Cena 2 -2,5 zł za sadzonkę.

Bratki pojawiają się w sklepach ogrodniczych wiosną, wybierając sadzonkę bierz pod uwagę roślinki dobrze rozkrzewione, niskie, z dużą ilością pąków.

Stanowisko dla swoich bratków wybierz słoneczne lub w półcieniu. Bratki można sadzić wcześnie, gdyż wytrzymują przymrozki do - 5°C. Do skrzynek z bratkami użyj ziemi do kwiatów balkonowych. W czasie kwitnienia zasilaj je nawozem.

Bratki obficie kwitną i się rozrastają. Przyjemnie i delikatnie pachną. Mienią się wieloma barwami - od białego koloru rozpoczynając, poprzez kremowy, żółty, pomarańczowy aż po bordo i fiolet. Kwiatki mają często dwa odcienie.

Spotkać też możesz odmianę wiszącą, wtedy kwiatki są mniejsze, ale pięknie się rozrastają i okalają doniczkę mnóstwem drobnych kwiatków. Odmiany o zwisających pędach możesz również posadzić w koszu lub w podwieszanej przy ścianie donicy wiklinowej.

Ze względu na swoje kolory bratki sadzone są na miejskich skwerach i kwietnikach.

 

Rozsadę bratków możesz też przygotować sam, wysiewając nasiona na zagonie na przełomie czerwca i lipca. Przy temperaturze około 18 st. C i odpowiedniej wilgotności, po około dwóch tygodniach wzejdą siewki. Po wyrośnięciu dwóch, trzech listków przesadzamy je na rozsadnik (podlewamy i nawozimy regularnie), około 6 tygodni od wysiewu przesadzamy bratki na rabatę. Pierwsze kwiatki pojawią się już jesienią.

Welc Wioleta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28726 )
Array ( [docId] => 28726 )