Jak pielęgnować fiołki w domu

Kategoria: Kwiaty
Autor: Welc Wioleta
Data: 02-07-2012 r.

Jednymi z najbardziej urokliwych kwiatów domowych są fiołki afrykańskie. Kwitną obficie i w różnych kolorach, a odpowiednia pielęgnacja i zastosowanie kilku wskazówek sprawi, że będą kwitły przez cały rok.

Fiołki możemy spotkać w wielu odcieniach: białym, niebieskim, różowym, fioletowym, czerwonym, a nawet spotykane są fiołki dwukolorowe. Kwiaty te dla wielu z nas wydają się być wyzwaniem, ale wcale nie musi tak być - wystarczy tylko zastosować podstawowe wskazówki.

Fiołek ma ciemnozielone liście, mięsiste, pokryte włoskami. Kwiaty zebrane w luźne pęki, przypominają małe bukieciki.

Fiołki nie lubią bezpośredniego nasłonecznienie i palącego słońca, najlepiej czują się w świetle rozproszonym. Jeśli fiołki narazisz na zbyt duże nasłonecznienie, mogą pojawić się żółte plamy na liściach. Jeżeli zauważysz takie objawy, przestaw swoją roślinkę w miejsce bardziej zacienione i czasowo ogranicz podlewanie, jednak nie należy dopuścić do dużego przesuszenia.

Fiołka podlewaj obficie - pamiętaj, że ziemia powinna być wilgotna, ale nie mokra. Ponieważ fiołka nie można podlewać po liściach, dla bezpieczeństwa podlewaj go do podstawki. Fiołek, którego liście potraktujesz wodą, zgniją, dlatego musisz być uważnym przy podlewaniu. Nigdy nie zraszaj liści fiołka i nie nabłyszczaj ich. Jeśli masz wrażenie, że liście fiołka wymagają odświeżenia, oczyść je delikatnie miękkim pędzelkiem.

W okresie od wiosny do jesieni możesz zasilić fiołki nawozem uniwersalnym do roślin doniczkowych.

Fiołki możesz rozmnażać poprzez sadzonki liściowe. Aby to zrobić, pobrany liść z ogonkiem umieść w doniczce z wilgotnym piaskiem.

Fiołka nie stawiaj w przeciągu i w temperaturze niższej niż 16°C. Zwiędnięte kwiaty i liście należy usuwać.

Fiołki to świetna propozycja do domów i biur, ożywią i upiększą pomieszczenia, a jeśli zapewnisz im odpowiednie warunki będą cieszyły Cię swymi kwiatami przez cały rok.

Welc Wioleta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28728 )
Array ( [docId] => 28728 )