Jak uprawiać funkie

Kategoria: Kwiaty
Autor: Welc Wioleta
Data: 12-06-2012 r.

Funkie świetnie pasują do ogrodów zacienionych, nie przysporzą Ci wiele pracy, raz posadzone będą swobodnie wyrastały każdej wiosny. Ich rozłożysty wachlarz liści wymaga, aby pozwolić im na spokojny i swobodny rozrost.

Funkie pochodzą z Dalekiego Wschodu. Są bylinami o szczególnie dekoracyjnych liściach, nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Funkie charakteryzują się liśćmi, które spotkasz w różnych odcieniach zieleni, często z żółtymi lub białymi wstawkami. Funkie kwitną przeważnie w okresie letnim, kwiaty mają w odcieniach liliowo-fioletowych lub białych.

Jeśli chcesz uprawiać funkie w swoim ogrodzie musisz zapewnić im stanowisko osłonięte od wiatru, gleby zwięzłe o odczynie lekko kwaśnym. W większości funkie lubią wilgotne i zacienione miejsca, niemniej jednak znajdziesz też spośród dużej ilości odmian również rośliny lubiące więcej słońca (np. Gold Standard).

Przed posadzeniem rośliny możesz dodać do gleby kompostu ogrodowego; wiosną i w porze letniej zasil rośliny nawozem wieloskładnikowym.

Jeśli już uprawiasz funkię w swoim ogrodzie, możesz pomnożyć ich ilość poprzez podział kęp, które są już dorodne. Zrób to późnym latem lub wczesną wiosną.

Kłopotem dla osób posiadających funkie w swoim ogrodzie mogą okazać się ślimaki, uwielbiają one bowiem smak ich liści. Poza tym roślina jest odporna na choroby i inne szkodniki.

Ważne dla tych roślin jest obfite podlewanie, gdyż nie lubią one przesuszenia, Uważaj z podlewaniem roślin w słoneczne dni, żeby nie poparzyć nagrzanych liści. Najlepiej podlewaj rośliny rano.

Możesz posadzić funkię na rabacie, jako pojedynczy okaz lub w grupach, w pięknej donicy na tarasie czy balkonie (szczególnie odmiany karłowe). Bardzo korzystnie zaprezentuje się również nad stawem lub oczkiem wodnym, gdzie roślina będzie miała zapewnioną optymalną wilgoć. Funkie świetnie spełniają funkcję rośliny okrywowej.

Welc Wioleta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28724 )
Array ( [docId] => 28724 )