Jak pielęgnować pelargonie

Kategoria: Kwiaty
Autor: Welc Wioleta
Data: 12-06-2012 r.

Pelargonie to jedne z najbardziej popularnych kwiatów sadzonych na balkonach, tarasach, ale też umieszczanych w ogrodach, w skrzynkach, koszyczkach i ozdobnych donicach. Pelargonie mają intensywne kolory różu i czerwieni, ale spotkasz też białe kwiaty. Cena sadzonki to 5-6 zł, cena gotowej doniczki wiszącej z pelargonią to 16-20 zł.

Pelargonia jest rośliną łatwą w uprawie, chętnie kupowaną i pielęgnowaną, gdyż odwdzięcza się licznie pięknymi kwiatami, za naprawdę niewielką troskę z naszej strony.

Dla pelargonii możesz wybrać zarówno stanowisko w pełnym słońcu, jak również w półcieniu. Jednak ograniczenie promieni słonecznych może sprawić, że rośliny będą słabiej kwitły. Kwiaty podlewaj codziennie. Szczególnie w słoneczne dni, zadbaj o to, żeby ich nie przesuszyć, podlej je wtedy umiarkowanie, ale dwa razy. Pamiętaj o podlewaniu do doniczek, nie zraszaj liści, aby nie poparzyć ich w słoneczne dni, ale także uchronić je przed chorobami i gniciem. Nie dopuszczaj do przesuszenia rośliny, ponieważ może ona zareagować zasychaniem liści.

Kupując rośliny na balkon, sadzonki wybieraj zawsze zdrowe, silnie rozkrzewione. Przystępując do posadzenia zakupionych sadzonek, wybierz doniczkę lub skrzynkę, w której są otwory odpływowe, dno zdrenuj (najlepiej keramzytem lub drobnymi kamykami) na taką warstwę wysyp ziemię.

Aby Twoje pelargonie były piękne, o soczyście zielonych liściach i pięknie wybarwionych licznych kwiatach, od końca maja zacznij je podlewać dodając do wody płynnego lub sypkiego nawozu do pelargonii, zawierającego potas. Nawóz przeznaczony do pelargonii zakupisz w każdym sklepie ogrodniczym, na opakowaniach jest opisane w jakich dawkach dodawać go do wody, nie powinno sprawić Ci to trudności.

 

Pamiętaj, aby przekwitnięte kwiatostany usuwać, dzięki temu roślina zachowa dłuższy czas kwitnięcia.

Welc Wioleta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28723 )
Array ( [docId] => 28723 )