Jak pielęgnować powojniki

Kategoria: Kwiaty
Autor: Welc Wioleta
Data: 03-04-2012 r.

Powojniki to pnącza coraz bardziej popularne w naszych ogrodach. Czasami pełnią rolę rośliny okrywowej w naszym ogrodzie - porasta brzydki mur, pergolę, altanę czy pień. Jednym słowem możemy zastosować je tam gdzie chcemy coś zakryć. Ale są też ozdobą dzięki pięknym i dużym kwiatom, które kwitną od lata do jesieni.

Sadzenie powojników

Powojniki są dość łatwe w uprawie. Rośliny sprzedawane w pojemnikach możesz sadzić przez cały okres wegetacji, od kwietnia do października. Posadź je w starannie przygotowanej ziemi próchniczej, dobrze zdrenowanej. Powojniki wielkokwiatowe i powojnik górski około 5-10 cm głębiej niż rosły dotychczas. Natomiast powojniki z grupy Atragene, tak samo głęboko jak rosły.

Najlepiej jeśli zapewnisz mu nasłonecznione miejsce, pamiętaj jednak, żeby korzenie i dolna część rośliny pozostawały w cieniu, dla zapewnienie odpowiedniej wilgotności i chłodu. Możesz w tym celu u podstawy rośliny posadzić niskie, płytko korzeniące się byliny lub płożące krzewy iglaste i wyściółkować ją korą.

Podlewanie powojników

Pamiętaj o regularnym i obfitym podlewaniu, ponieważ powojniki są czułe na suszę i niską wilgotność powietrza. Podlewać należy podstawę rośliny, natomiast nie wolno polewać liści.

Nawożenie powojników

Rośliny powinieneś nawozić od kwietnia do czerwca. W tym celu zakup nawozy wieloskładnikowe przeznaczone dla tej grupy roślin.

 

Zabezpieczenie powojników na zimę

Na zimę zabezpieczamy roślinę poprzez usypanie kopczyka ziemi lub kory.

Odmiany powojników

Najbardziej popularne i widowiskowe wydają się być odmiany wielkokwiatowe, wcześnie kwitnące. Zachwycą cię ogromnymi kwiatami i swą wielobarwnością od bieli poprzez purpurę, fiolet aż do odcieni niebieskich. Jedną z takich właśnie odmian jest Nelly Moser. Ma piękne duże kwiaty o średnicy 15-20 cm i kwitnie bardzo obficie. Płatki są zaróżowione z karminowymi prążkami. Osiąga 2-3 m wysokości. Należy ją ciąć słabo.

Jest wiele polskich odmian powojników, m.in. Jan Paweł II –kwitnie długo między czerwcem a wrześniem. Kwiaty ma jasne, wielkości 13 cm, koloru białego, z jasnoróżową pręgą.

Clematis Niobe to jedna z najpopularniejszych polskich odmian, osiąga ok. 2 m wysokości, kwitnie obficie w czerwcu oraz między sierpniem a wrześniem. Kwiaty ma ciemnoczerwone, aksamitne, średnicy 14 cm.

Clematis Generał Sikorski to kolejna polska, obficie kwitnąca odmiana, dość popularna, kwitnie między czerwcem a październikiem. Osiąga 3 m wysokości, kwity ma płaskie o średnicy 15 cm, niebieskofioletowe. W słonecznych miejscach kwitnie krócej.

Welc Wioleta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28718 )
Array ( [docId] => 28718 )