Jak uprawiać begonie

Kategoria: Kwiaty
Autor: Welc Wioleta
Data: 03-04-2012 r.

Begonie wracają do naszych ogrodów ze względu na dużą liczbę różnorodnych odmian z przepięknymi kwiatami, mnogością kolorów i możliwość sadzenia ich w skrzynkach balkonowych czy tarasowych.

Begonie warto mieć w skrzynce czy ogrodzie, ponieważ swymi czarującymi kwiatami będą nas zachwycać od połowy maja do pierwszych przymrozków.
Możesz zakupić ją już zakwitniętą i przesadzić do skrzynki. Uważaj jednak na jej kruchość, żeby nie uszkodzić rośliny podczas tego zabiegu.

Dla begonii znajdź miejsce słoneczne lub umieść ją w półcieniu. Cechą wyróżniającą begonię spośród innych kwiatów sezonowych to jej kwiaty, a właściwie płatki, które u niektórych odmian są okrągłe, u innych wydłużone, a jeszcze u innych lekko postrzępione.

Begonia stale kwitnąca

Begonia stale kwitnąca i jej liczne odmiany osiągają wysokość 15-25 cm. Możesz ją posadzić w skrzynce, na rabacie lub - ze względu na jej wyrównany wzrost - wykorzystać do stworzenia kwiatowego dywanu. Jej kwiaty mają okrągłe płatki, w barwach różu, czerwieni i bieli. Blaszki jej liści są błyszczące. W zależności od odmiany liście są zabarwione na czerwono lub purpurowo. Jest to odporny gatunek, zniesie krótkotrwałą suszę, długotrwałe opady czy wiatr.

 

Begonia bulwiasta

Dla begonii bulwiastej charakterystyczną cechą są duże kwiaty, przekraczające nawet 10 cm; kolorystyka ich jest bogatsza niż u begonii stale kwitnącej. Możesz znaleźć tu odcienie żółtego, pomarańczowego, brzoskwiniowego, łososiowego, ale też soczystą czerwień, róż i biel. Liście jej są niezwykle efektowne, szerokie - nawet o średnicy kilkunastu centymetrów. Te rośliny wytwarzają pod ziemią bulwy, które możesz wykopać i przechować do następnego sezonu. Należy je wówczas umieścić w torfie lub trocinach i przechowywać do wiosny w temperaturze 10-15 st. C. Możesz zasadzić ją w dużych donicach lub na rabatach. Pamiętaj, że dorasta do 30-50 cm.

Begonia kaskadowa

Możesz również kupić begonię kaskadową ze zwisającymi pędami.
Begonie posadź w ziemi próchniczej i przepuszczalnej. Jeśli sadzisz je w donicy, użyj ziemi do kwiatów balkonowych. Dwa tygodnie po posadzeniu możesz zacząć zasilać begonię nawozem do kwiatów kwitnących.

Welc Wioleta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28722 )
Array ( [docId] => 28722 )