Jak zmienić kolor kwiatów hortensji

Kategoria: Kwiaty
Autor: Welc Wioleta
Data: 03-04-2012 r.

Jest wiele odmian i gatunków hortensji, w Polsce uprawiamy tylko kilka z nich. Nie wymaga ona specjalnej pielęgnacji. Z powodzeniem możesz posadzić ją w swoim ogrodzie, pamiętając jednak o kilku prostych wskazówkach.

Hortensja pochodzi z Azji i Ameryki. Jej cechą charakterystyczną są przepiękne i okazałe kwiatostany o różnych kolorach, od bieli począwszy poprzez czerwień, róż, fiolet, a nawet kolor niebieski.

Najbardziej znana jest hortensja ogrodowa. Może sięgać od 1 m do 1,5 m. Można ją też hodować w donicy. W gruncie świetnie radzi sobie w cieplejszych rejonach kraju.

Sadzenie hortensji

W swoim ogrodzie najlepiej wybrać dla hortensji miejsce w półcieniu. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze o odczynie kwaśnym.

Możesz ją wykorzystać zarówno do ozdobienia tarasu czy balkonu, jak również posadzić w ogrodzie w grupach lub pojedynczo.

Przycinanie hortensji

Hortensje wymagają przycinania - zależy to od tego czy dana hortensja kwitnie na pędach tegorocznych czy zeszłorocznych. Hortensja kwitnie w zależności od gatunku: ogrodowa w czerwcu-lipcu, kosmata w sierpniu-wrześniu, dębolistna w sierpniu-wrześniu.

 

Osłona hortensji przed zimnem

Hortensje mogą przemarzać, dlatego warto zadbać o ich okrycie przed zimą. Pamiętaj, że mimo tych zabiegów krzew przemarznie i nie zakwitnie. Najbardziej wytrzymała jest hortensja krzaczasta, która dorasta do około 2 metrów wysokości, ma luźny pokrój. Kwitnie na biało, kwiaty potem delikatnie robią się zielone. Sadzonkę zakupioną w pojemniku możemy posadzić w ogrodzie od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Barwa kwiatów hortensji

Barwa kwiatów hortensji zależy od zawartości glinu w podłożu, dlatego na glebach ubogich w glin hortensja ma kwiaty barwy różowej, a tam gdzie jest zasobna w glin kwiaty hortensji mają kolor niebieski. Na rynku istnieją gotowe preparaty dzięki, którym możesz zmienić kolor hortensji - zakupisz je w sklepach ogrodniczych. Wystarczy, że zastosujesz się do wskazówek producenta produktu, zawartych na opakowaniu. Pamiętaj, że możesz przebarwić tylko hortensję kwitnącą na różowo; koloru tych kwitnących na biało i czerwono nie uda się zmienić.

Welc Wioleta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28719 )
Array ( [docId] => 28719 )