Atlantydzi na La Gomerze

Kategoria: Kraje
Autor: Ławecki Tomasz
Data: 04-07-2012 r.

La Gomera, usytuowana w archipelagu Wysp Kanaryjskich, ma kształt koła o obwodzie 90 km. Urzeka zapachem laurowych lasów, sosen kanaryjskich i wrzosów. Wyspa o krystalicznie czystym powietrzu, na której można sfotografować tęczę, była dla hipisów w latach 60. XX w. symbolem nieskażonej natury. I taka pozostała do dziś, chociaż miejsce dzieci-kwiatów zajęli turyści.

Wypoczynek z dala od przeludnionych plaż i całonocnych dyskotek to rarytas dla miłośników czystej natury. Wzniesiono tu zaledwie kilka większych hoteli. W zakomponowanym w parku przypominającym ogród botaniczny Jardin Tecina, z klifowego wybrzeża na plażę można zjechać windą.

Podczas pobytu na wyspie słychać gwizdanie. Jest ono odwiecznym sposobem porozumiewania się rdzennych mieszkańców w górzystym terenie. Istnieje cały system dźwięków, za pomocą których wiadomości przekazywane są na odległość kilku kilometrów. Teraz na Gomerze uczy się gwizdania... w szkołach. Ale trudno powiedzieć, czy chodzi o umiejętności użyteczne, czy też o atrakcję turystyczną.

Wyspa ma cud natury – Los Organos, kamienne organy górujące nad brzegiem Atlantyku. Olbrzymia bazaltowa skała ukształtowana przez wulkany, wyżłobiona przez wodę i wiatry, przypomina organy z tysiącem piszczałek. Zamiast muzyki, można podziwiać grę barw, zmieniających się w świetle promieni słonecznych.

Górzystej i przez okrągły rok zielonej Gomery praktycznie nie można objechać dookoła. Drogi na wyspie biegną bowiem wzdłuż i wszerz, a raczej w górę i w dół.

Koniecznie trzeba zobaczyć wpisany na listę dziedzictwa UNESCO Park Narodowy Garajonay, jeden z najstarszych na świecie zachowanych obszarów leśnych. Oprócz wawrzynów, rosną tu wierzby, sosny kanaryjskie i ogromne wrzosy.

W stolicy wyspy, portowym mieście San Sebastian, zachował się kościół, w którym przed odkryciem Ameryki modlił się Krzysztof Kolumb. W pobliżu jest też studnia, z której odkrywca nabrał wody przed dalszą podróżą.

Kolumb zatrzymał się na Gomerze na trzy tygodnie. Tak długi pobyt nie był mu potrzebny po to, żeby wyremontować statki. Miał romans z piękną hrabiną de Babadilla. Przybyła na Gomerę z hiszpańskiego dworu, „oddelegowana” przez królową zazdrosną o ukradkowe spojrzenia króla na zalotną Beatricze. Kiedy Kolumb, który ponownie zawitał w San Sebastian, dowiedział się o romansach hrabiny, odpłynął w siną dal.

Rdzenni mieszkańcy – Guanczowie wydali się hiszpańskim żeglarzom uchodźcami z Atlantydy. Mówili językiem z rodziny berberyjskiej, co mogłoby sugerować afrykańskie pochodzenie. Ale wyglądem nie przypominali mieszkańców Czarnego Lądu – mieli jasną karnację i niebieskie oczy. Stąd hipoteza, że przypłynęli z zaginionej Atlantydy. W następnych stuleciach domniemani Atlantydzi zostali jednak wytępieni bądź ulegli asymilacji.

Ławecki Tomasz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 28790 )
Array ( [docId] => 28790 )

Array ( [docId] => 28790 )