Północ czy południe, czyli różnorodność klimatyczna na Teneryfie

Kategoria: Kraje
Autor: Ilnicka Agnieszka
Data: 21-09-2012 r.

Decydując się na spędzenie urlopu na największej z wysp kanaryjskich, warto zwrócić uwagę, w której części znajdować się będzie nasza baza noclegowa. Biura podróży nie zawsze informują klientów o klimacie panującym na danym obszarze. Udzielenie takiej informacji mogłoby zniechęci klienta. A celem sprzedawcy biura podróży jest zachęcenie do kupna wycieczki, nawet tej, która jest mało atrakcyjna.

Różniece między północą a południem Teneryfy

Wyobraźcie sobie, że oferowane Wam są dwie wycieczki. Pierwsza z przeciętnym hotelem i nieatrakcyjną ceną. Natomiast druga opcja zachęca pięknymi zdjęciami i o 30% niższą ceną w stosunku do poprzedniej oferty. Którą wybierzecie? Pytanie jest retoryczne, ale można się zdziwić, gdy po przyjeździe do wymarzonego miejsca zamiast słońca, przywita nas chłód, deszcz i gęsta mgła.

Teneryfa jest niezwykłą wyspą. W jej środkowej części znajduje się najwyższe w Hiszpanii pasmo górskie, a jego szczytem jest wulkan Teide mający 3718 m n.p.m. Za sprawą tych wysokości wyspa podzielona jest na dwie stefy klimatyczne. Antypasaty, czyli wiatry wiejące z północy na południe zatrzymywane są przez góry, czego rezultatem jest „brzydka” pogoda na północy i upały (jakie znamy z Grecji czy Egiptu) na południu. Bez względu na porę roku na Teneryfie panuje wieczna wiosna i wahania temperatury są niewielkie. W zimie, na północy jest jeszcze chłodniej, ale nigdy aż tak jak na przykład w Polsce.

Objazd po wyspie

Obojętnie czy wybierzemy się na północ czy południe, z każdego miejsca wyspy można wybrać się na zwiedzanie Teneryfy. Posiadająca około 80 km długości i 50 km szerokości, Teneryfa jest miejscem, które można poznać w całości w kilka dni.

Największą atrakcją wyspy jest jej flora. Łącznie na wszystkich wyspach kanaryjskich znajduje się kilkaset gatunków endemicznych, czyli takich, które występują tylko na danym obszarze w warunkach naturalnych. Bujna roślinność oraz jej przeciwieństwo czyli skaliste, księżycowe krajobrazy sprawiają, że Teneryfa jest niesamowita i godna uwagi.

Południowa część wyspy zachęca bogatą bazą noclegową, a plaże w tej części wyspy mają jasny piasek. Inaczej jest po drugiej stronie, gdzie najpierw spotykamy ciemny piach, by całkiem na północy podziwiać skaliste wybrzeża.

 

Urok północy Teneryfy

Wybór północy nie musi okazać się niewłaściwym. Osoby, które pragną poczuć hiszpański klimat małych miejscowości i odpocząć od upałów, powinny wybrać tę część wyspy. Dla Hiszpanów odwiedzających największą z wysp kanaryskich znacznie cenniejsza jest chłodna północ niż komercyjne, pełne turystów południe.

Jednakże, jeśli naszym celem jest powrót z wakacji z piękną opalenizną warto jest zdecydować się na hotel znajdujący się poniżej masywu górskiego, od południowego wschodu w dół Teneryfy.


Zobacz także:

Ilnicka Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29697 )
Array ( [docId] => 29697 )