Do Gruzji na suprę

Kategoria: Kraje
Autor: Stebelska Agnieszka
Data: 04-10-2012 r.

Gruzińskie miasteczko Signagi, położone na wzgórzu w Kachetii - rejonie, na wschód od Tbilisi, słynącym z wyrobu wina. Pierwsze piętro rodzinnego domu – ogromny pokój, drewniany taras z widokiem na okoliczne winnice. Bogato zastawiony stół, litrowe dzbany wina, wokół stołu turyści – czyli m.in. my. Przychodzi gospodarz i siada z nami – zaczynamy suprę!

Wino w mieście zakochanych

Signagi nazywane jest inaczej „małą Toskanią” albo „miastem zakochanych”. Obie nazwy pasują tu idealnie. Położone jest na wzgórzu, z każdej strony roztaczają się piękne widoki na położone poniżej pola, winnice, gospodarstwa i wijące się wśród tego wszystkiego wiejskie drogi. Po prostu mała Toskania.

Brukowane uliczki, kocie łby, zabytkowa wieże kościelne, obronne mury miasta z wieżyczkami, przycupnięte na rogu placyków malutkie knajpki, kręte uliczki, krużganki domów, drewniane okiennice i kolorowe kwiaty w oknach zupełnie naturalnie zostały ochrzczone jako „miasto zakochanych”.

Signagi, według przewodników, jest najpiękniejszym miastem Kachetii. To winny rejon Gruzji, skąd pochodzi zdecydowanie najwięcej tego trunku. Miejscowe wino, podawane do obiadu, jest zupełnie inne, niż to na eksport. Kupić je można w bocznych uliczkach od miejscowych gospodarzy. Białe ma kolor pomarańczowy, smakuje suszonymi jabłkami, czerwone z kolei - smak wiśni i jest czerwono-granatowe. Zdecydowanie trzeba spróbować właśnie tego domowego. Jak nie na ulicy, to u gospodarzy na suprze…

A znacie książkę Mellerów

Siedzimy wieczorem przy stole. Przed nami na dużych, kolorowych talerzach pysznią się bakłażany z sosem orzechowym i świeżymi granatami, miejscowe sery – te twarde, podobne do naszych oscypków, oraz bardziej wodniste i w smaku zbliżone do kozich, marynowane papryki, świeżo pieczone w piecu placki – chachapuri, smażone ziemniaki z przyprawami, potrawka z pikli, sałatka warzywna – na wzór naszej świątecznej jarzynówki, tylko z kolendrą. I wino – całe dzbany czerwonego i białego, domowego wyrobu, przyniesione prosto z piwniczki.

Suprę prowadzi gospodarz domu. Mamy szczęście, bo tego dnia akurat dołącza do wieczerzy, więc to nie będzie zwykła kolacja tylko gruzińska uczta, z prawdziwymi toastami, pieśniami.

„A znacie książkę Mellerów?” – zagaduje nas, bo tak się złożyło, że przy stole siedziało większość Polaków. „Znamy” – pada odpowiedź. „To wiecie, co robić na suprze!” – odpowiada David. Jasne, że wiemy! Zabieramy się do jedzenia. Po 10 minutach David wznosi pierwszy toast – za Boga. Jest bardzo długi, wychwala wszystkie zalety Pana, dziękuje Bogu za kolejny dzień, za zdrowie i pijemy. Pijemy na raz całą szklanę nalanego trunku. Tak się właśnie robi na suprze – między toastami picie jest zabronione, każdy łyk potajemnie pochłoniętego wina wiąże się ze srogą reprymendą gospodarza wieczoru – za to przy toastach nawet nie wypada nie wypić całości kieliszka. Przy czym kieliszek to zazwyczaj szklanka. David między toastami opowiada historie o Gruzji, gra i śpiewa gruzińskie pieśni.

Siódmy toast za kobiety!

Kolejne toasty są coraz dłuższe – za Gruzję, za rodziny, za Polskę, za babcie, za pokój na świecie i za kobiety. I ten toast jest najdłuższy ze wszystkich – David zaczyna opisywać, że kobieta jest jak cztery pory roku. Wiosna - świeża, kochana, niewinna; lato – gorąca, uczuciowa, namiętna; jesień – stanowcza, melancholijna i zima – sroga, na dystans, potrafi zmrozić spojrzeniem. Życzy każdemu mężczyźnie, by jego kobieta i każdej kobiecie, by ona sama była jak te cztery pory roku na raz, nigdy jedną z nich, a w żadnym wypadku tylko zimą lub tylko latem. Wypijamy siódmą szklankę wina do dna…

Siedzimy tak do pierwszej, drugiej w nocy. Taka supra – tylko w Gruzji!

Stebelska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29698 )
Array ( [docId] => 29698 )