Australijskie Uluru – Ayers Rock

Kategoria: Kraje
Autor: Szulborska Alicja
Data: 05-06-2012 r.

To jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł natury na świecie. Symbol świata natury Australii, miejsce święte dla Aborygenów. Według pewnej aborygeńskiej legendy Uluru jest punktem orientacyjnym na jednej z „sennych dróg”, kiedy Ziemia była w fazie powstawania.

Czym jest Uluru

Na środku pustkowia stoi czerwona skała o wysokości 335 m. obwodzie ok.10 km(długość ok.3 km, szerokość ok.2.5 km), wokół której ciągnie się szlak. Jest to święta skała Aborygenów znajdująca się na terenie Parku Narodowego Uluru – Kata Tjuta (w 1985 roku wróciła z powrotem we własność miejscowych), na Terytorium Północnym, w centralnej części kontynentu, ok.350 km od Alice Springs.

W języku Anangu Uluru oznacza miejsce zgromadzeń. Nazwę Ayers Rock nadano na cześć ówczesnego premiera Australii – Henryka Ayersa. Od 1993 roku wprowadzono podwójne nazewnictwo. Początkowo Ayers Rock/Uluru, z czasem nastąpiła zmiana kolejności nazw.

Ten niesamowity cud natury po raz pierwszy został opisany przez podróżnika Ernesta Gilesa w 1872 roku jako „zadziwiający kamyk”. Jeszcze do niedawna Uluru uznawano za największy monolit świata. Zbudowany z arkozy, ma charakterystyczną czerwoną barwę. Najlepiej podziwiać Ayers Rock o poranku lub wieczorem, kiedy pod wpływem zmiany oświetlenia zmienia swój odcień. Można spotkać się także z określeniem - „czerwone serce Australii”.

Co warto wiedzieć

Wspinaczka możliwa jest po zachodniej stronie skały, ale miejscowi Aborygeni ostro się temu sprzeciwiają.

Monolit najlepiej odwiedzać w trakcie australijskiej zimy (kwiecień – październik).

W pobliżu (45 km od Uluru) położona jest także Ayers Rock Resort – miejscowość turystyczna, w której można przenocować (hotele, kempingi) oraz zrobić zakupy w supermarkecie.

Szulborska Alicja

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28752 )
Array ( [docId] => 28752 )