Australijskie zwierzęta

Kategoria: Kraje
Autor: Szulborska Alicja
Data: 05-06-2012 r.

Australia nazywana jest przyrodniczym rogiem obfitości. Takie określenie otrzymała nie przez przypadek. Faunę kontynentu charakteryzuje endemiczność – wiele z typowych dla kraju gatunków, nie występuje w żadnym innym miejscu na Ziemi. Aż 80% australijskich zwierząt występuje tylko tam - wpływ miała na to długotrwała izolacja kontynentu.

Ssaki

Najbardziej charakterystyczną grupę ssaków, z których słynie Australia, są torbacze. Zaliczają się do nich kangury (szary, rudy i olbrzymi), kuny workowate czy koale (zaliczane do wombatokształtnych). Żyją tam także mrówkojady żywiące się owadami. Natomiast diabeł tasmański jest obecnie największym z żyjących mięsożernych torbaczy.

Stekowce

Terra Australis to także stekowce mające cechy gadów i ptaków, czyli dziobaki, jedno z najbardziej osobliwych zwierząt. Dziób przypomina kaczy, a ogon jest szeroki i płaski oraz kolczatki. Ich ciało pokrywają kolce.

Gady

Czerwony Ląd charakteryzuje się również dużą liczebnością jaszczurek (gekony, płatonogi, agamy, warany olbrzymie i scynki), węży (np. tajpan australijski, nibykobra siatkowana, zdradnica śmiercionośna), krokodyli (australijski i różańcowy). Na wszystkich wodach przybrzeżnych można spotkać rekiny - jest ich tam ok. 160 gatunków (żarłacze, rekinowate, wąsate i koleniowate).

Dziesięć węży zaliczanych do najbardziej jadowitych zamieszkuje ten kontynent. Pięcioro ze zwierząt kontynentu australijskiego zaklasyfikowanych jest do najbardziej śmiercionośnych dla człowieka.

Ptaki

Australijska fauna to także ponad 800 gatunków ptaków, w tym: apostoł australijski, emu, kazuary, kiwi, czarne łabędzie czy ptaki rajskie.

Żyje tam wiele gatunków pająków, w tym najbardziej jadowity z nich - atraks

Spotkać można tutaj również dwudyszne ryby – rogozęby, które pojawiły się na Ziemi 410 mln lat temu. Nazywa się je żywymi skamieniałościami.

Szulborska Alicja

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28753 )
Array ( [docId] => 28753 )