Awinion, Lazurowe Wybrzeże – miejsca, które warto zobaczyć we Francji

Kategoria: Kraje
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 25-06-2012 r.

Francja kojarzy nam się przede wszystkim ze specyficzną kuchnią: żabimi udkami, ślimakami, a także z wyśmienitym francuskim winem. Wymownym symbolem tego państwa jest paryska wieża Eiffla, skąd rozciąga się wspaniały widok na miasto. Poznajmy teraz Francję od tej mniej znanej strony. Czy jest tak dostojnym państwem jak dostojny jest obowiązujący w niej język?

Swoją wędrówkę zacznijmy od Awinion, gdzie znajduje się największy gotycki zamek w Europie – zamek papieży. Ma powierzchnię niemal 15 tys.m². Otaczają go średniowieczne mury obronne. Obok niego stoi, pochodząca z XII wieku, romańska katedra, której skarbem jest znajdujący się wewnątrz oryginalnie złocony ołtarz oraz umiejscowiona na wieży złocona figura Madonny. Awinion słynie jednak głównie z mostu Saint-Bénézet, rozsławionym przez świetnie znaną piosenkę „Na moście w Awinion”.

Przenieśmy się teraz w okolice Marsylii. Miejscem, gdzie przez cały rok aż roi się od turystów są usytuowane blisko miasta potężne wapienne klify Calanques. Widok błękitnego Morza Śródziemnego oraz biel skał nigdy nie nasyci naszych oczu. Wyznaczono tu aż 100 rozmaitych, nietrudnych tras do wędrówek. Co więcej, wiele osób uprawia tu sporty ekstremalne, szczególnie skoki do wody ze skał, które nieraz osiągają nawet 500 metrów wysokości. Pływanie kajakiem po błękitnej tafli morza oraz nurkowanie w poszukiwaniu podwodnych cudów to inne atrakcje, jakie oferuje nam Calanques.

Z lazuru przenieśmy wzrok na słynące od wieków z uprawy orzechów miasto Grenoble. Najpiękniejsza panorama tego miasta roztacza się z pobliskiego wzgórza, na które – jak kto woli – można wspiąć się lub dotrzeć kolejką linową. Oprócz cudownego widoku Grenoble, warto także zobaczyć najstarsze budowle miasta: kościół St. André z XII-XV wieku, XV-wieczny Pałac Sprawiedliwości oraz jedną z najbogatszych we Francji kolekcji rzeźb i obrazów, znajdującą się w muzeum przy Place de Justice. By odpocząć po całym dniu zwiedzania polecam smaczną kawę w jednej z najstarszych kawiarni Café de la Table Ronde.

 

No i oczywiście największy smaczek na koniec – Lazurowe Wybrzeże. Kto by nie słyszał o najbardziej ekskluzywnych plażach Europy, goszczących każdego roku największe osobistości świata? Urozmaicona linia brzegowa i niezwykle barwna natura czyni ten skrawek Francji prawdziwym rajem. Lazur wody, złociste słońce, błękit nieba – czego można chcieć więcej?

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28779 )
Array ( [docId] => 28779 )