Bogato-biedna Bułgaria

Kategoria: Kraje
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 21-06-2012 r.

Leżąca na Bałkanach Bułgaria to fajne miejsce na wakacyjny urlop. Nie powinny nas przyciągać jedynie piękne plaże nad Morzem Czarnym, choć wiadomym jest, że leżakowanie w słońce to najlepsza forma wypoczynku, szczególnie dla kobiet. Bułgaria to niby najbiedniejszy kraj Unii Europejskiej, a jednak jak bogaty w różne zabytki i cuda natury. Co na pewno warto zobaczyć?

Masyw Pirinu to najpiękniejsze krajobrazowe góry Bułgarii. Ich najwyższym wierzchołkiem jest Wichren (2915 m n.p.m.). Część masywu znajduje się pod ochroną, gdzie utworzony został Park Narodowy Pirin, wpisany na listę UNESCO. Znajdują się w nim najcenniejsze gatunki flory, aż 130 gatunków roślin. Prawdziwym okazem jest 22-metrowa sosna Bajkuszewa o obwodzie 8 metrów.

W Parku nie brak także pięknych jezior polodowcowych. Szlakami turystycznymi możemy także dojść do położonego u podnóża gór najmniejszego miasteczka Bułgarii – Melnika, gdzie produkuje się słynne czerwone wino o tej samej nazwie. Ostre urwiska i przepaście, które można podziwiać ze szczytu gór robią naprawdę imponujące wrażenie.

Ceniący architekturę nie powinni pominąć miasteczka Nesebyr. Położone nad Morzem Czarnym słynie z wielu zabytków historycznych z różnych epok. Miasteczko zabudowane jest małymi kamienno-drewnianymi domkami z elementami architektury greckiej, rzymskiej i bizantyjskiej. Średniowieczne cerkwie o charakterystycznych fasadach są głównym zabytkiem miasta.

Najpiękniejsze ze świątyń to cerkwie: Pantokratora, w której obecnie mieści się galeria sztuki, Archaniołów Gabriela i Michała oraz św. Jana Chrzciciela. Jedyną cerkwią, w której do dziś odprawia się nabożeństwa jest warta zobaczenia Nesebyrska Cerkiew Prawosławna.

Idąc dalej tym szlakiem wierzeń, warto zobaczyć Rilski Monastyr – narodowy skarb Bułgarów. To klasztor, położony w górach Riła na wysokości 1147 m n.p.m. Najświętszym miejscem klasztoru jest wspaniale zdobiona 1200 pięknymi freskami, przedstawiającymi postaci starotestamentowe, cerkiew Narodzenia NMP.

Arcydziełem rzeźbiarskim z kolei jest pozłacany ikonostas z 36 scenami biblijnymi. Na terenie monastyru możemy zwiedzać trzy muzea, zajmujące łącznie 300 sal. W jednym z nich przechowywany jest oryginalny status założycielski klasztoru.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28764 )
Array ( [docId] => 28764 )