Co warto wiedzieć o Chińskiej Republice Ludowej

Kategoria: Kraje
Autor: Szulborska Alicja
Data: 05-06-2012 r.

Państwo Środka to kraj o największej liczbie ludności i trzeci pod względem wielkości na świecie. Słynny za sprawą Chińskiego Muru, Żółtej Rzeki, chińskich ogrodów, mauzoleum cesarza Shi Huangdi z dynastii Qin i jego armii 8060 terakotowych żołnierzy oraz kuchni i herbaty. Ta licząca ok. 4000 tys. lat cywilizacja ze swoją bogatą historią i kulturą fascynuje ludzi od czasów Marco Polo.

Dane podstawowe

Chińska Republika Ludowa położona jest we wschodniej Azji. Jej stolicą jest Pekin. Obecny ustrój to republika ludowa. Od 1949 roku w kraj rządzi Komunistyczna Partia Ludowa. W skład państwa wchodzą 22 regiony, 5 regionów autonomicznych, 2 specjalne regiony administracyjne, 4 miasta wydzielone oraz Taiwan.

Jednolite państwo ukształtowało się za panowania dynastii Qin, ok. 221 r. p.n.e. To właśnie w tym czasie zaczęto budowę słynnego Wielkiego Muru Chińskiego – największej budowli obronnej na świecie.

Trochę geografii

Na wschodzie Chin znajdują się pasy nizin, w środkowej części kraju wyżyny, a na zachodzie dominuje krajobraz górzysty. Nizina Mandżurska to największy nizinny obszar na terenie Państwa Środka. Natomiast na zachodzie znajduje się Wyżyna Tybetańska, którą otaczają m.in. Himalaje. To właśnie w Tybecie mają swoje źródła rzeki Jangcy, Huang-ho czy Indus. Przemierzając Chiny będziemy mieli szansę znaleźć się w czterech strefach czasowych i dwóch strefach klimatycznych: podzwrotnikowej i umiarkowanej.

Kultura

Kraj słynie ze świetnej kuchni. Najbardziej charakterystyczne dania to kaczka po pekińsku, zupa z żółwia czy krewetki. Będąc w Chińskiej Republice Ludowej warto spróbować herbaty w jednym z domów herbacianych. Państwo Środka to także chińskie ogrody, których sztuka tworzenia rozwinęła się za dynastii Ming i Qing. To właśnie wspaniały Pałac Letni w Pekinie zyskał swoją świetność za panowania dynastii Qing.

Informacje praktyczne

Obywatele polski chcąc wjechać na teren Chińskiej Republiki Ludowej muszą posiadać ważną wizę pobytową lub tranzytową. Wjazd do Hongkongu lub Makau unieważnia naszą wizę jednokrotnego pobytu z tego względu, że traktuje się taką podróż jako opuszczenie granic państwa. Podczas zwiedzania zawsze trzeba mieć przy sobie paszport.

Szulborska Alicja

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28750 )
Array ( [docId] => 28750 )