Co warto zobaczyć w Norwegii

Kategoria: Kraje
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 26-06-2012 r.

No właśnie, co warto zobaczyć? Norwegia to trzy w jednym - pełnia miejsc, dostarczających wielu wrażeń, miejsc kojących zmysły i pozwalających odpocząć. Znajdą tu dla siebie coś odpowiedniego zarówno miłośnicy górskich wędrówek, artyści, zapaleni wędkarze oraz osoby, których najlepszym towarzyszem jest samotność.

Największą atrakcją w tej krainie morza i gór są oczywiście fiordy. Jest ich bardzo dużo, każdy jest niepowtarzalny, czarujący i innej wielkości. Otaczające je skalne ściany, osiągające nawet 1500 metrów wysokości, są najlepszym punktem widokowym, by ogarnąć całe piękno norweskich fiordów.

Sognefjorden, liczący 220 kilometrów długości, jest najdłuższym fiordem Norwegii i drugim na świecie. Inne sławne fiordy w tym skandynawskim kraju to Hardanger i Sor, do których prowadzą górskie ścieżki, pozwalające turystom po drodze nasycać wzrok urokliwymi wodospadami. Najpiękniejszym z nich jest znajdujący się na moście Stainabergh wodospad Latefoss.

Poznajmy teraz stolicę portową fiordów Bergen. Położona nad Morzem Północnym jest drugim co do wielkości miastem Norwegii. Z zatoki Vagen można podziwiać całe mnóstwo charakterystycznych dla tego miejsca dwupiętrowych drewnianych domów.

Co więcej możemy zobaczyć w Bergen? Na pewno XIII-wieczny zamek Bergenhus ze słynną Salą Haakona IV – króla Norwegii, najstarszy, pochodzący z XII wieku kościół Mariacki z kazalnicą i ołtarzem w stylu barokowym oraz wieżę Rosenkrantz z XVI wieku. Miłośnicy dzieł sztuki nie mogą pominąć także Rasmus Meyer Samlinger, Bergen Billedgaleri i Stenersens Samling, w których znajdują się liczne działa sztuki. Uwieńczeniem pobytu w Bergen, jak na stolicę fiordów przystało, musi być odwiedzenie targu rybnego Torget, w którym znajdziemy prawdziwe skarby morza.

A teraz coś dla dusz artystycznych - Lofoty czyli malowniczy norweski archipelag. Nie tylko artyści uzewnętrzniają na papierze tu swoje uczucia. To także miejsce dla osób, potrzebujących chwili błogiej ciszy w pięknej scenerii, którą tworzą: szczyty gór, spiętrzone morze z nieregularnymi ciemnymi skałami oraz wymowne, kolorujące scenerię czerwone domki rybackie.

Ważna wiadomość dla tych, którym łowienie ryb sprawia prawdziwą frajdę – będąc w Norwegii koniecznie wybierzcie się z okolicznym rybakiem na połów dorszy. Uwierzcie, że nie zmarnujecie czasu, bez sensu patrząc na spławik.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28789 )
Array ( [docId] => 28789 )