Czy wakacje na Ukrainie mogą być bezpieczne

Kategoria: Kraje
Autor: Valeeva Anna
Data: 06-06-2012 r.

Podróż na Ukrainę jest stosunkowo bezpieczna. Tamtejsza sytuacja polityczna jest umiarkowanie stabilna i nie ma zagrożenia terrorystycznego, w związku z tym wystarczy przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa, by zapewnić sobie przyjemne, pozbawione niepotrzebnego stresu wakacje.

Przemieszczanie się

Podczas podróży środkami transportu publicznego, należy zachować ostrożność przede wszystkim ze względu na kieszonkowców. W miejscach publicznych również należy uważać na złodziei i dlatego warto zwrócić baczniejszą uwagę na cenne przedmioty jak np. portfel i paszporty.

Przemieszczanie się w miastach czasem może niecierpliwić. Autobusy i trolejbusy nie zawsze spełniają zachodnie wymogi i często zdarza się, że nie kursują zgodnie z rozkładem jazdy.

Szczególnie uważać trzeba podróżując samochodem, gdyż kultura jazdy na Ukrainie różni się od zachodnioeuropejskiej.

Problemy z językiem

Mieszkańcy małych miast i wsi rzadko znają język angielski. Przed podróżą na Ukrainę warto poinformować swoich krewnych i przyjaciół o tym, gdzie idziemy i podać informacje kontaktowe . Polskie Ministerstwo Spraw zagranicznych zaleca, aby przed wyjazdem zapisać adres i numer telefonu do najbliższej miejscu zakwaterowania ambasady lub konsulatu Rzeczypospolitej.

Niebezpieczni pseudopolicjanci

Z dotychczasowych doświadczeń podróżujących można wysnuć wniosek, że największy strach wzbudzają funkcjonariusze milicji i służb porządkowych. Przy kontakcie ze służbami mundurowymi przede wszystkim należy pamiętać, aby zachować spokój. Jeśli funkcjonariusz zamierza wypisać mandat, najlepiej przedstawić się jako zagraniczny dziennikarz, dokładnie przeanalizować legitymację funkcjonariusza. Znane są przypadki pseudofunkcjonariuszy – złodzieje polują na turystów w celu wyłudzenia pieniędzy pod groźbą np. aresztu. Najczęściej po poproszeniu o legitymację pseudofunkcjonariusz znika.

 

Kontakt z ludźmi

W kontekście kulturowo-społecznym Ukraina jest mostem pomiędzy Wschodem a Zachodem. Na przestrzeni wieków na terytorium tego kraju spotykały się różne kultury i narody. Podczas podróży można spotkać wielu przedstawicieli mniejszości etnicznych. Polskiemu turyście nietrudno będzie przystosować się do kultury ukraińskiej. Ukraińcy są bardzo przyjaznym narodem, tym bardziej, że oba te narody mają wspólną historię i zawsze mogą znaleźć nić porozumienia.

Valeeva Anna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28759 )
Array ( [docId] => 28759 )