Czy warto polecieć na Malediwy

Kategoria: Kraje
Autor: Szulborska Alicja
Data: 05-06-2012 r.

Rafy koralowe, laguny z białym piaskiem i palmy. Słowem raj na Ziemi, położony na około 1190 wysepkach. Malediwy to miejsce idealne dla wszystkich, którzy uwielbiają wodę i różne formy wypoczynku z nią związane.

Informacje podstawowe

Malediwy to archipelag i państwo wyspiarskie o tej samej nazwie położone na Oceanie Indyjskim w południowej Azji. Znajdowały się pod protektoratem holenderskim i brytyjskim. Kraj niepodległy dopiero od 1965 roku, wcześniej był sułtanatem. W 1968 roku stał się republiką. Historia osadnictwa zaczyna się ok. 500 r. p.n.e., kiedy przybyli tam osadnicy buddyjscy m.in. z Cejlonu i Indii.

Archipelag to ok. 1190 wysepek osadzonych na 19 pięknych atolach koralowych podzielonych na 21 jednostek administracyjnych. Ok. 200 wysp na stałe jest zamieszkanych przez tubylców. Stolica Male to jedyny ośrodek miejski w kraju.

W wodach pływa ok. 20 gatunków ryb. Na wyspach rośnie bujna roślinność tropikalna. Rafa koralowa otacza turkusową lagunę. Panuje tam klimat równikowy wilgotny. Pora sucha przypada na okres od kwietnia do grudnia.

 

Najpopularniejsze miejsca

Malediwy to raj dla osób, które lubią nurkować. Za idealne miejsce uznaje się leżącą w Atolu Ari wyspę Velidhu. To także idealne miejsce dla wszystkich, którzy uwielbiają sporty wodne jak m.in.: narty, skutery, surfing i windsurfing i oczywiście słońce.

Szczególnie warto odwiedzić poniższe miejsca:

Fuamulaku – ta samotna wyspa położona jest dokładnie na równiku. Rosną tam m.in. pomarańcze i mango. By się na nią dostać trzeba posiadać specjalne zezwolenie. Jedno z ważniejszych jezior na wyspie nosi nazwę Bandaara-Kilhi. Można wybrać się także do Dhadimago – rezerwatu i centrum nauki.

Seenu ze stolicą w Hithadhoo – to atol składający się z 32 wysp z pięknymi lagunami i rafami koralowymi.

Kudahuvadhoo – administracyjna stolica Atolu Haa Dhalu. W jego skład wchodzi wyspa Makunudhoo z największą rafą koralową w kraju.

Olhugiri – bezludna wyspa na Atolu Maalhosmadulu, jeden z trzech atoli wchodzących w skład Atolu Baa. Żyją tam fregaty, żółwie morskie i szylkretowe. Wyspę porasta piękna roślinność.

Szulborska Alicja

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28751 )
Array ( [docId] => 28751 )